Новини світу фінансів

Уряд України - Рівність у правах та можливостях: соціальні сервіси та підтримка для осіб з інвалідністю.

Після повномасштабного вторгнення Росії Міністерство соціальної політики, яке є основним органом виконавчої влади, що відповідає за формування державної політики у сфері захисту прав людей з інвалідністю, акцентувало свою увагу на розширенні соціальних послуг. Ці послуги покликані підтримати найбільш уразливі верстви населення, які опинилися в складних життєвих умовах, ускладнених війною. В результаті, з 39 соціальних послуг, більше половини (понад 50%) призначено саме для осіб з інвалідністю.

Головні типи соціальних послуг, доступних для осіб з інвалідністю.

Інформування та консультування охоплює підтримку в оцінці життєвих обставин, виявленні ключових труднощів, розробці стратегій їх подолання, а також створенні плану дій для виходу з важких ситуацій. Цей процес також включає психологічне консультування.

Підтримане проживання включає в себе забезпечення житлового простору, навчання та розвиток навичок для самостійного життя, а також допомогу в плануванні щоденного розпорядку. Серед послуг — організація медичного супроводу, підтримка в домашніх справах (закупівля та доставка продуктів, ліків і інших необхідних товарів, приготування їжі, генеральне прибирання) та представництво інтересів клієнтів. Також передбачена допомога в налагодженні взаємодії з фахівцями та службами, надання інформації щодо соціального захисту населення, а також підтримка у отриманні безкоштовної правової допомоги.

Догляд (у тому числі вдома, стаціонарний, денний): надання допомоги в самообслуговуванні особам, які частково або повністю втратили / не набули здатності до самообслуговування. Ця послуга передбачає забезпечення потреб у догляді, розвиток життєвих навичок, забезпечення умов для денного перебування та харчування, допомога в догляді за собою, надання реабілітаційних послуг, психологічна підтримка, а також організація дозвілля.

Індивідуальний помічник

Соціальна послуга полягає у допомозі та догляду, фізичному супроводу для забезпечення самостійності та інтеграції у суспільство, а також у сприянні у реалізації прав у сферах соціального захисту, зайнятості, охорони здоров'я, освіти і науки, доступність інфраструктури та інші.

Соціальна реабілітація є важливою соціальною послугою для людей з інтелектуальними та психічними порушеннями. Вона включає в себе навчання і розвиток соціально-побутових навичок, таких як самообслуговування, комунікація, формування позитивної поведінки, приготування їжі, управління фінансами, орієнтація в просторі та інші. Послуга також передбачає надання допомоги в отриманні технічних засобів реабілітації та навчання користуванню ними. Крім того, важливими аспектами є психологічна підтримка, організація дозвілля, а також спортивних, технічних і художніх активностей, трудотерапії та арт-терапії. Також передбачене консультування з питань соціального захисту.

Соціальна адаптація -послуга допомагає інтегруватися особам з інвалідністю в соціум. Вона включає психологічну допомогу, розвиток соціальних навичок, відновлення та зміцнення родинних і товариських зв'язків, організацію дозвілля, допомогу в пошуку роботи, а також відновлення комунікативних навичок.

Тимчасовий відпочинок для осіб, які здійснюють догляд за дітьми / особами з інвалідністю - ця послуга полягає у забезпеченні тимчасового догляду для особи з інвалідністю за місцем її проживання на період відсутності осіб, які здійснюють догляд за людьми з інвалідністю.

Натуральна допомога - це соціальна послуга, яка включає в себе надання продуктів харчування, засобів особистої гігієни, санітарно-гігінічних матеріалів, одягу, взуття та інших необхідних предметів; організацію харчування; забезпечення паливом; пошиття та ремонт одягу і взуття; надання послуг перукаря; прання білизни та одягу; виконання ремонтних робіт; обробку присадибних ділянок, косіння трави на території будинку, рубання та розпилювання дров; а також проведення косметичного, вологого та генерального прибирання.

Фізичний супровід осіб з інвалідністю, зокрема з інтелектуальними, сенсорними, фізичними, моторними, психічними та поведінковими порушеннями - полягає у наданні допомоги при переміщенні у громадських місцях і транспорті для відвідування установ, та закладів освіти, надавачів медичних, соціальних та реабілітаційних послуг тощо, купівлі товарів, робіт і послуг.

Послуги транспортування передбачають перевезення осіб з маломобільних груп населення за допомогою спеціально адаптованих транспортних засобів, таких як мікроавтобуси або соціальні таксі. Вони можуть бути надані з супроводом або ж включати компенсацію витрат на пальне. Ця послуга є разовою і призначена для тих, хто з об'єктивних причин не може скористатися громадським транспортом для доїзду до установ, що надають соціальні та адміністративні послуги, медичну допомогу або здійснюють реабілітацію.

Зараз Міністерство соціальної політики запроваджує новий сервіс – підтримку дітей з інвалідністю в процесі інклюзивного навчання. Ця ініціатива дає можливість дітям з особливими потребами вчитись разом з однолітками, не позбавляючи їх права на освіту та спілкування, а також сприяє швидшій соціальній адаптації.

Послуга "Муніципальний доглядач"

Особи з інвалідністю, а також ті, хто виховує дітей з особливими потребами, мають можливість скористатися послугою "Муніципальна няня". Це основна соціальна послуга, що дозволяє батькам знайти роботу, пройти курси перепідготовки або просто виділити час для себе, поки про їхню дитину дбає кваліфікована няня. Батьки або офіційні опікуни повинні самостійно знайти муніципальну няню, укласти з нею угоду та подати необхідні документи до найближчого управління соціального захисту населення (УСЗН). У відповідь держава компенсує витрати на послуги няні.

"Гроші слідують за людиною."

Міністерство соціальної політики розпочало експериментальний проект з надання ВПО похилого віку та особам з інвалідністю послуги стаціонарного догляду і підтриманого проживання за принципом "гроші ходять за людиною". Впровадження такого підходу дозволить отримувати послуги вчасно, в повному обсязі, а головне - людина сама буде приймати рішення щодо свого життя. Щоб отримати послугу підтриманого проживання чи стаціонарного догляду, потрібно подати письмову чи електронну заяву до органу місцевого самоврядування за місцем проживання або за місцем звернення. Після укладання договору із надавачем соціальних послуг людина починає отримувати послугу, а кошти - для сплати за отриману послугу - Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю перерахує їй на банківську картку. За послуги людина самостійно розраховується карткою.

Компенсація для родичів, які надають послуги з догляду за людьми з інвалідністю

Держава гарантує надання послуг з догляду безкоштовно для таких категорій населення - внутрішньо переміщені особи, захисники, захисниці та члени їхніх родин.

Особа, що надає соціальні послуги з догляду без комерційної діяльності, має можливість здійснювати такі дії на непрофесійній основі, не проходячи навчання та не дотримуючись державних стандартів соціальних послуг, для члена своєї сім'ї, з яким вона проживає спільно, має спільний побут, взаємні права та обов'язки, і який є:

Компенсація надається на період до 12 місяців або на термін, що враховує подані документи, проте не перевищує 12 місяців.

Для того щоб отримати соціальну послугу, потрібно:

або

Отримати цю послугу можна також, ознайомившись із відео за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=7bQx7uE-u7A.

Читайте також