Індійські нафтопереробні заводи звертають увагу на Близький Схід у зв'язку з браком російської нафти.
Індійські державні нафтопереробники розглядають можливість виходу на ринок сирої нафти Близького Сходу, оскільки спотові пропозиції від їхнього головного постачальника з росії впали, повідомили три джерела з переробної галузі, що може підтримати ціни на нафту з високим вмістом сірки.
Згідно з інформацією, отриманою від джерел Reuters, трьом провідним державним нафтопереробникам Індії - Indian Oil Corp, Bharat Petroleum Corp та Hindustan Petroleum - необхідно додатково 8-10 мільйонів барелів російської нафти для забезпечення їх завантаження у січні.
Переробники нафти висловлюють занепокоєння, що труднощі з постачанням російської нафти на спотовому ринку можуть продовжуватися в найближчі місяці. Це пов'язано зі зростанням внутрішнього попиту в Москві, а також необхідністю виконання зобов'язань у рамках угоди ОПЕК.
Проте вони зазначили, що мають можливість використовувати свої резерви для покриття потреб у переробці сирої нафти в березні.
Два джерела повідомили, що їхня компанія має можливість отримати додаткові обсяги сирої нафти від постачальників з Близького Сходу, уклавши термінові контракти або організувавши спотовий тендер на нафту з підвищеним вмістом сірки.
IOC, ключовий нафтопереробний концерн країни, вже в березні 2022 року анонсував спотові тендери на придбання кислих нафтопродуктів.
Індія зайняла позицію найбільшого імпортера російської нафти після того, як Європейський Союз, який раніше домінував у цьому сегменті, ввів санкції на імпорт російських нафтопродуктів у відповідь на агресію Росії в Україні у 2022 році. Нафта з Росії наразі складає понад третину енергетичного імпорту Індії.
За словами трейдерів, спотовий експорт сирої нафти з Росії знизився з листопада, оскільки нафтопереробні заводи (НПЗ) відновили свою діяльність після періоду ремонту, а також через несприятливі погодні умови, які завадили транспортним операціям.
"Необхідно дослідити альтернативні види, оскільки попит з боку Росії збільшується, і країна зобов'язана дотримуватися своїх зобов'язань в рамках ОПЕК," - зазначив один з трьох джерел.
Росія, що є партнером Організації країн-експортерів нафти, зобов'язалася зменшити видобуток нафти з кінця 2024 року, щоб компенсувати попереднє перевиробництво.
Крім того, більшість постачань від російської державної нафтової компанії "роснєфть" пов'язані з угодою з індійською приватною нафтопереробною компанією Reliance Industries Reuters, яка повідомила про це на початку цього місяця.
На нову угоду припадає приблизно половина морського експорту нафти "роснєфті" з російських портів, залишаючи невелику пропозицію для спотових продажів, зазначили джерела Reuters на початку цього місяця.
Індія не запровадила обмеження на імпорт російської нафти, що дозволило місцевим нафтопереробникам отримати вигоду з постачань, які стали більш вигідними порівняно з іншими сортами через санкції, що призвели до зниження цін принаймні на $3-4 за барель.
За інформацією джерел, деякі трейдери на ринку готові постачати російську нафту за розрахунок у китайських юанях. Однак, варто зазначити, що державні нафтопереробні компанії припинили здійснювати платежі за російську нафту в китайській валюті після рекомендацій уряду, наданих минулого року.
"Не тому, що на ринку немає альтернативи російській нафті, але наша економіка постраждає", - сказало перше джерело.