Хав'єр Мілей вперше з 2020 року зумів знизити інфляцію в Аргентині до показника нижче 2%.

Мова йде про підсумки за цей місяць.
Рівень інфляції в Аргентині за місяць вперше за п'ять років опустився нижче 2%, що стало вагомим здобутком для лібертаріанського президента Хав'єра Мілея в його боротьбі з хронічним зростанням цін. Як повідомило в четвер державне статистичне агентство, у травні споживчі ціни зросли лише на 1,5% у порівнянні з попереднім місяцем. Для порівняння, у квітні цей показник становив 2,8%, а у грудні 2023 року, коли Мілей щойно вступив на посаду, інфляція сягала 25,5%, пише Financial Times.
Водночас річна інфляція залишається на рівні 43,5% -- одному з найвищих у світі.
"У нас найкращий президент у світі", -- написав у соцмережі X міністр економіки Луїс Капуто, поширивши нові дані.
Цей досягнення підвищує ймовірність успіху Мілея на проміжних парламентських виборах у жовтні, оскільки стабілізація цін є ключовим повідомленням президента для виборців, які довгий час страждають від економічних труднощів. Зниження інфляції стало несподіваною перемогою, особливо враховуючи, що Мілей скасував суперечливий валютний контроль, який раніше слугував основою його антиінфляційної стратегії.
У квітні, в рамках угоди з Міжнародним валютним фондом про отримання кредиту на 20 мільярдів доларів, президент ухвалив рішення відмовитися від фіксованого курсу обміну, який призводив до штучного зміцнення національної валюти – песо. Хоча це стримувало підвищення цін, однак ускладнювало накопичення дефіцитних валютних резервів. 14 квітня курс песо було відпущено на вільний ринок, що викликало побоювання щодо можливого нового сплеску інфляції.
"Уряд вдалося зменшити вплив девальвації на рівень інфляції", -- підкреслив Раміро Бласкес Джомі, стратег з питань Латинської Америки та Карибського регіону у фінансовій групі StoneX.
Влада вжила низку заходів для залучення доларів на валютний ринок, зокрема тимчасово знизила податки для сільськогосподарських експортерів. Це підтримало курс песо, хоча аналітики застерігають, що він може знову послабитися на тлі початку традиційно турбулентного виборчого сезону.
Масштабні заходи жорсткої економії та дерегуляції, які запровадив Мілей, швидко стабілізували економіку Аргентини. За прогнозом МВФ, у 2025 році економіка країни зросте на 5,5% після рецесії, яку пережила торік. Однак економісти попереджають: останніми місяцями зростання призупинилося, оскільки рівень продуктивності та обсяги інвестицій залишаються низькими.
Інвестори виявляють занепокоєння щодо урядової політики, що стосується валютного курсу та резервів. Мілей повільно просувається в питанні нарощування резервів центрального банку, які критично важливі для виконання зобов'язань за зовнішнім боргом, що цього року сягнуть мільярдів доларів. Міжнародний валютний фонд переніс первісний термін для поповнення резервів у розмірі 4,5 мільярда доларів з 13 червня на липень.
Мілей відмовляється купувати долари в такий спосіб, як це робили попередні уряди Аргентини -- тобто шляхом емісії песо для закупівлі валюти на офіційному ринку. Він намагається уникати розширення грошової бази та послаблення песо, що могло б спровокувати нову інфляційну хвилю. Водночас уряд продовжує використовувати резерви для інтервенцій на ринку ф'ючерсів песо, попри те, що домовленість із МВФ передбачає таке втручання лише у виняткових випадках.
В понеділок уряд оголосив про нові ініціативи, спрямовані на зміцнення резервів. Серед них — угода з міжнародними банками на зворотний викуп облігацій на загальну суму 2 мільярди доларів, а також наміри використовувати бюджетний профіцит для викупу доларів.
У минулому місяці уряд залучив 1 мільярд доларів, випустивши облігації для міжнародних інвесторів. Бласкес Джомі зазначає, що ці дії "частково зменшили тривогу" на ринках, проте тепер інвестори зосередили свою увагу на зниженні економічної активності.