Тепер фінансування слідкує не тільки за пацієнтами, а й за педагогами.

У навчальному році 2025-2026 в Україні буде впроваджено нову систему фінансування програм підвищення кваліфікації для вчителів. Тепер педагоги матимуть можливість самостійно вибирати курси, а фінансування буде здійснюватися через особисті віртуальні картки.
В даний момент управління державним фінансуванням для підготовки педагогічних кадрів здійснюється обласними інститутами післядипломної освіти.
Про нові ініціативи повідомила заступниця міністра освіти і науки Надія Кузьмичова під час телемарафону.
За її словами, концепція "гроші слідують за вчителем" означає, що викладачі матимуть можливість самостійно визначати, які програми підвищення кваліфікації їм цікаві. Це дозволить їм вдосконалювати свої знання та навички не тільки в установах післядипломної освіти, а й через курси, що пропонуються приватними компаніями.
"Фінансові кошти надходитимуть на умовну віртуальну картку вчителя. Використовуючи ці кошти, педагог зможе вибрати курси підвищення кваліфікації у постачальників, що найкраще відповідають його потребам та професійному профілю," - зазначила представниця влади.
Вона додала, що перед обранням курсу вчителі будуть проходити тестування на спеціальному порталі, за допомогою якого педагоги зможуть виявити сфери знань і навичок, які потребують покращення.
Зміни реалізуються в рамках програми "Освіта для життя", в рамках якої Міністерство освіти і науки оновлює зміст навчання в школах. Основна мета цих змін полягає в тому, щоб учні, завершивши навчання, могли ефективно використовувати свої знання та навички в реальному житті.
Зміни у сфері середньої освіти потребують модернізації навчальних планів, підвищення професійного рівня вчителів та оновлення навчальних приміщень.
Принцип "гроші слідують за пацієнтом" в українській системі охорони здоров'я передбачає, що медичні установи отримують фінансування від Національної служби здоров'я України (НСЗУ) залежно від кількості пацієнтів, які з ними уклали декларації про вибір лікаря та користуються їхніми медичними послугами. Іншими словами, чим більше пацієнтів обирає конкретну медичну установу, тим більші фінансові ресурси вона отримує.