Новини світу фінансів

Гривневі вклади, придбання доларів або ж інвестиції в ОВДП: які варіанти є найбільш вигідними для українців у період війни?

Банківські вклади є одним із найзручніших та найменш ризикованих методів інвестування, оскільки протягом дії воєнного стану в Україні Фонд гарантування вкладів забезпечує 100% повернення коштів. Фінансові установи пропонують різноманітні депозитні програми з фіксованими відсотковими ставками на різні терміни. Зазвичай, депозити можна класифікувати на короткострокові, середньострокові та довгострокові, а також умови виплати відсотків можуть бути різними: щомісячно, щоквартально або в кінці терміну вкладу. Як правило, чим довший термін, тим вища ставка та прибуток.

Мінімальний поріг для відкриття депозиту часто є досить умовним, і клієнт відразу отримує інформацію про свій можливий прибуток у вигляді відсотків. Це має велике значення для обережних інвесторів, які бажають уникнути ризиків, притаманних інвестиціям у акції чи нерухомість.

Процентні ставки на банківські депозити коливаються в залежності від різних чинників і можуть досягати 17% річних у гривнях і навіть більше. Після закінчення терміну депозиту ви отримуєте назад свою первісну суму, а також нараховані відсотки. Якщо ви вирішите зняти кошти достроково, банк може стягнути штраф або внести зміни до умов депозиту, наприклад, зменшити процентну ставку. На отримані доходи також накладаються податки: 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.

Старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович розглядає осінню ситуацію 2023 року як приклад для аналізу прибутковості банківських депозитів. У цей період процентні ставки для депозитів на терміни від 3 до 12 місяців коливалися в межах 14,4-14,8%. Таким чином, інвестуючи 10 тисяч гривень під 14,5% річних, клієнт у 2024 році отримав би такий дохід після сплати податків:

Якщо президент підпише закон про збільшення податків, то військовий збір збільшиться з 1,5% до 5%. У такому випадку дохід за депозитом із зазначеним рівнем процентних ставок зменшиться наступним чином:

Нацбанк прогнозує на кінець поточного року інфляцію на рівні 9,7%. Отже, реальна доходність за гривневим депозитом під 14,5% річних з урахуванням рівня інфляції має скласти 4,8%.

Придбання іноземної валюти стало одним із найпоширеніших способів збереження капіталу серед українців через падіння курсу гривні. Наприклад, у січні 2022 року вартість 1 долара США становила 28,5 грн, а вже в листопаді 2024 року цей курс піднявся до 41,5 грн. Таким чином, тисяча доларів, що "зберігалася під подушкою", за цей період подорожчала на 13 тисяч гривень.

Тарас Котович зазначає: якщо людина придбала торік у жовтні еквівалентну 10 тис. гривень суму в доларах (майже 260 доларів), то продавши валюту у жовтні цього року інвестор отримав би близько 800 грн доходу.

Андрій Шевчишин наголошує, що можна заробити навіть більше, якщо продати долар під час його здорожчення і знову інвестувати, коли курс знизиться. Але тут є два важливі моменти: по-перше, щоб заробляти на коливаннях валютного курсу, потрібно мати досвід та знання. По-друге, банки та обмінники мають спред - різницю між ціною покупки і продажу валюти, що значно ускладнює заробіток для фізосіб на різниці курсів купівлі-продажу.

Шевчишин вказує на те, що найзручніше проводити валютні операції через інтернет або в банківських установах, де кожна купюра проходить перевірку на автентичність.

Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) представляють собою боргові інструменти, які емітує уряд з метою покриття бюджетних недостач або фінансування різноманітних державних програм. Завдяки державній гарантії, ці цінні папери відрізняються високим рівнем надійності.

Серед основних плюсів ОВДП слід виділити те, що доходи від цих інвестицій не підлягають оподаткуванню, що дає змогу інвестору отримувати 100% запланованої суми. Крім того, процентна ставка за ОВДП зазвичай перевищує ставки по гривневих депозитах.

Інвестування в облігації внутрішньої державної позики приносить користь як державі, так і її громадянам (колаж: Getty Images)

У вересні 2023 року прибутковість облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) з термінами погашення на 3, 6 та 12 місяців становила 17%, 18% та 19% відповідно (з незначними коливаннями в залежності від конкретного випуску). Отже, інвестор, який вкладе 10 тисяч гривень, може розраховувати на чистий прибуток у межах 400-850-1800 гривень за відповідні терміни, оскільки доходи від ОВДП не підлягають оподаткуванню, - зазначає старший фінансовий аналітик групи ICU.

На основі проведених розрахунків можна зробити висновок, що інвестиція в розмірі 10 тисяч гривень в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) з терміном обігу 12 місяців, здійснена восени 2023 року, принесе інвестору на 632 гривні більше, ніж аналогічний депозит на ту ж суму і термін, а також на 1000 гривень більше, ніж відповідна сума в доларах США.

За підрахунками Тараса Котовича, якщо інвестувати сьогодні 10 тис. грн строком на 12 місяців окремо в ОВДП, депозит та еквівалентну суму в доларах, то за рік отримаємо наступну дохідність:

Зазвичай комісії брокерів та банків по операціях з ОВДП коливаються в межах від 0,5% до 2%. Хоча деякі учасники ринку можуть пропонувати спеціальні умови без додаткових комісій за операції з облігаціями, або з мінімальними витратами, якщо це частина їхньої основної діяльності.

Нагадуємо, що раніше РБК-Україна повідомляло про можливості заробітку українців під час війни та про те, на чому саме вони можуть отримувати дохід.

Читайте також