Fitch підтвердило статус України як "обмежений дефолт" і знизило прогноз зростання ВВП на 2025 рік до 2,5%.

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings в суботу вночі за київським часом підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) України в іноземній валюті, встановивши його на рівні "обмежений дефолт" (RD).
"Fitch вважає, що Україна все ще перебуває в процесі більш широкої реструктуризації, при цьому її ВВП-варанти стануть дефолтними лише після дати виплати 31 травня. Довгостроковий РДЕ в іноземній валюті залишатиметься на рівні RD доти, доки Україна не нормалізує свої відносини з переважною більшістю зовнішніх комерційних кредиторів", - йдеться у публікації на сайті агентство.
Fitch нагадує, що після минулорічної реструктуризації непогашених суверенних єврооблігацій та гарантованого державою боргу "Укравтодору", "Укренерго" досягло попередньої домовленості про реструктуризацію своїх гарантованих державою єврооблігацій на суму $825 млн (з призупиненням виплат з 9 листопада 2024 року), яка має бути завершена до липня.
Одночасно Україна та володарі ВВП-варантів, які становлять умовну суму в $2,6 млрд, не змогли знайти спільну мову щодо реструктуризації. Крім того, зовнішній комерційний кредит від Cargill на $0,7 млрд, виплати за яким зупинені з 3 вересня 2024 року, також залишається без змін в плані реструктуризації.
Агентство також підтвердило кредитний рейтинг України в національній валюті на рівні "ССС+", що свідчить про продовження виконання боргових зобов'язань країни в національній валюті. Лише невелика частина (1,1% станом на травень 2025 року) цього боргу належить іноземним інвесторам, тоді як більшість контролюється Національним банком України та місцевими (переважно державними) банками. Така структура власності обмежує вигоди від реструктуризації боргу в національній валюті, що може призвести до потенційних фіскальних витрат, включаючи необхідність рекапіталізації банків.
Стосовно переговорів між Україною та Росією щодо припинення бойових дій, Fitch відзначила першу двосторонню зустріч у Стамбулі за останні три роки, зазначивши при цьому, що вона не принесла жодних значних результатів.
Згідно з оцінкою агентства, оголошена адміністрацією США мета завершення конфлікту може відкрити шлях до припинення вогню через переговори, однак досягнення мирної угоди виглядає малоймовірним через значні розбіжності в позиціях обох учасників.
Вони зазначили, що угода щодо видобутку корисних копалин між США та Україною допомогла знизити дипломатичну напругу, проте можливі економічні переваги, а також те, наскільки вона може поєднати економічні інтереси США зі стратегічними безпековими цілями України, залишаються надзвичайно незрозумілими.
Щодо фіскального дефіциту, агентство Fitch відзначило, що він знизиться до 17,2% від ВВП у 2024 році завдяки значним доходам, попри уповільнення економіки. Однак в наступному 2025 році очікується зростання цього показника до 19,3% ВВП.
"Навіть після завершення конфлікту, тиск на бюджетні витрати залишиться високим, оскільки Україні, ймовірно, доведеться підтримувати значний військовий контингент," - зазначає агентство. Воно також підкреслює, що протягом наступних десяти років країна потребуватиме близько $524 млрд на відновлення, що приблизно в 2,8 рази перевищує очікуваний номінальний ВВП України у 2024 році.
У публікації зазначається, що фінансові потреби України в поточному році будуть успішно задоволені, залишаючи певні резерви ліквідності на наступний рік. Чисте іноземне фінансування досягне 55 мільярдів доларів, що значно перевищує середній показник у 25 мільярдів доларів на рік у період 2022-2024 років. Це зростання обумовлено, в першу чергу, авансовими надходженнями від заморожених російських активів. Проте, невизначеність стосовно фінансування в 2026 році та наступних роках залишається високою. Fitch прогнозує, що внутрішні запозичення зростуть у 2026 році завдяки стабільному стану банківського сектору та зниженому рівню внутрішнього фінансування в поточному році.
Агентство передбачає, що в цьому році дефіцит поточного рахунку зросте до 14,5% ВВП, порівняно з 7,2% ВВП у 2024 році та 5,3% у 2023 році. Це зростання пов'язане з збільшенням імпорту газу та сталі, а також зменшенням грошових переказів від українських біженців. Крім того, спостерігається високий рівень імпорту оборонних товарів та експорт товарів, який на 38% нижчий за довоєнні показники.
Згідно з прогнозами, у 2025 році середній рівень інфляції сягне 12,3%, а у 2026 році очікується її зниження до 6,5%. Це пов'язано з впливом бази та активізацією механізмів монетарної політики.
Fitch знизило свій прогноз щодо зростання українського ВВП на 2025 рік з 2,9% до 2,5% у зв’язку з труднощами, пов’язаними з тривалою напругою на ринку праці, шкодою, завданою атаками на газову інфраструктуру, а також закриттям "Покровськвугілля" через військові дії.