Fitch підтвердила, що рейтинг України залишається на рівні обмеженого дефолту.
Інформація про це розміщена на веб-ресурсі Fitch Ratings, згідно з повідомленням Укрінформу.
Зазначається, що Україна продовжує процес реструктуризації свого зовнішнього боргу. Після успішного завершення обміну єврооблігацій у вересні 2024 року уряд розпорядився тимчасово призупинити виплати за зовнішньою комерційною позикою (Cargill $0,7 млрд), платежі за гарантійними зобов'язаннями держави щодо боргових зобов'язань за облігаціями ПрАТ "Національна енергетична компанія "Укренерго", випущеними у 2021 році на $825 млн з 9 листопада, та ВВП-варанти (платежі призупинено з 31 травня 2025 р.).
Згідно з повідомленням, призупинення обслуговування боргу триватиме до завершення процесу його реструктуризації. Укренерго не виконало зобов'язання щодо сплати відстрочених відсотків 9 листопада 2024 року. Рейтинг дефолту України в іноземній валюті залишиться на рівні "RD" до тих пір, поки агентство Fitch не оцінить результати обмінів і відновлення відносин з основною частиною зовнішніх комерційних кредиторів.
Крім того, зазначається, що рейтинги України в національній валюті залишаються на рівні "CCC+" завдяки пріоритетному обслуговуванню внутрішніх зобов'язань. Важлива частка боргових зобов'язань перебуває у власності Національного банку та українських, переважно державних, фінансових установ.
"Ми вважаємо, що така структура власності може зменшити вигоди для України від можливих реструктуризацій боргу за кредитами, оскільки призведе до потенційних фіскальних витрат. Крім того, така реструктуризація може створити ризики для стабільності фінансової системи та негативно вплинути на розвиток внутрішнього ринку боргових цінних паперів," - зазначено в повідомленні.
Fitch прогнозує, що конфлікт буде тривати до 2025 року. "На нашу думку, незважаючи на деякі територіальні успіхи Росії з кінця 2023 року, підтримка з боку Заходу та рішучість України можуть допомогти уникнути суттєвих додаткових територіальних втрат. Політична мета, оголошена новою адміністрацією США, спрямована на завершення війни, може відкрити шлях до припинення вогню через переговори, але досягнення мирної угоди виглядає малоймовірним через складні компроміси, які знадобляться з обох сторін. Умови для мирних переговорів, включаючи гарантії безпеки для України та територій, які залишаться під контролем Росії, залишаються незрозумілими", - зазначається в звіті.
Агентство Fitch прогнозує, що дефіцит державного бюджету залишиться на високому рівні 19,1% у 2024 році та 19,2% у 2025 році, незважаючи на нещодавнє підвищення податків. Це зумовлено значними витратами на оборону та очікуваним зменшенням іноземних грантів. Важка фіскальна консолідація буде ускладнена через триваючу війну, а також витрати на відновлення у випадку довготривалого миру, що, швидше за все, призведе до збереження високої залежності від зовнішніх фінансових ресурсів.
Згідно з прогнозами, зовнішній борг України у 2024 році зросте до 90,8% від ВВП, порівняно з 84,4% у 2023 році. Експерти оцінюють фінансові потреби країни в 2025 році на рівні $38 мільярдів, з яких значна частина буде забезпечена завдяки підтримці держав G7 та доступу до заморожених активів Росії.
Прогнозується, що в 2024 році економіка України зросте на 4%, що буде зумовлено пожвавленням торгівлі через Чорне море та зростанням витрат держави. Однак у 2025 році темпи зростання знизяться до 2,9% внаслідок нестачі енергоресурсів і робочої сили.
Як повідомляло агентство Укрінформ, 18 липня Верховна Рада прийняла законопроєкт, що наділяє уряд можливістю призупиняти платежі за зовнішнім боргом.
9 серпня Україна виступила з ініціативою обміну та звернулася з проханням про погодження змін до умов державних єврооблігацій, які наразі перебувають в обігу, а також до єврооблігацій, що мають державну гарантію.
Україна оголосила про дефолт за своїми облігаціями після впровадження закону, який дозволяє зупиняти платежі за зовнішніми боргами до 1 жовтня. На початку цього місяця країна ініціювала процедуру отримання згоди від власників облігацій на реструктуризацію міжнародних зобов'язань на суму 20 мільярдів доларів.
У серпні агентство Fitch Ratings знизило кредитний рейтинг України з "С" до "RD" (обмежений дефолт) через завершення льготного періоду для платежів за єврооблігаціями, термін погашення яких припадає на 2026 рік.