Fitch підтвердила статус кредитного рейтингу України на рівні "обмежений дефолт".
Агентство зазначає, що країна досі перебуває в процесі реструктуризації боргів
Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings у ніч проти суботи підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту емітента України в іноземній валюті на рівні RD - "обмежений дефолт". Про це повідомляє агенція "Інтерфакс-Україна" з посиланням на офіційне повідомлення Fitch.
Аналітики агентства підкреслюють, що Україна все ще знаходиться на етапі перегляду своїх зовнішніх боргових зобов'язань. Зокрема, остаточна позиція щодо ВВП-варантів стане відома після 31 травня, коли відбудеться наступний платіж. До цього моменту рейтинг у статусі RD залишатиметься в силі.
Незважаючи на проведену минулого року реструктуризацію ряду зобов'язань, включаючи борги "Укравтодору" та "Укренерго", переговори з тримачами ВВП-варантів на суму $2,6 млрд досі не принесли позитивних результатів. Крім того, не вдалося укласти угоду щодо зовнішнього кредиту від Cargill у розмірі $700 млн, виплати за який були призупинені з вересня 2024 року.
Проте, рейтинг обслуговування боргових зобов’язань в національній валюті залишився на вищому рівні - "CCC+". Агенція Fitch зазначила, що більшість внутрішніх боргів контролюються державними банками та Національним банком України, що знижує ризики для міжнародних кредиторів. Однак це може призвести до додаткового тиску на бюджет у випадку, якщо знадобиться рекапіталізація банківської системи.
У зв'язку з війною, агентство зазначає нещодавню зустріч між Україною та Росією в Стамбулі, яка стала першою за останні три роки. Проте, результати цієї переговорної сесії виявилися незначними. Аналітики Fitch вважають, що теоретично можливо досягти припинення вогню, але укладення всебічної мирної угоди виглядає малоймовірним через суттєві розбіжності між сторонами.
Щодо економічної ситуації прогнози виглядають стримано. Згідно з даними агентства, дефіцит державного бюджету в 2024 році знизиться до 17,2% від ВВП, але вже у 2025-му знову зросте до 19,3%. Це пов’язано з високими витратами на оборону, які залишаться значними навіть після завершення активних бойових дій. Fitch оцінює потреби України на відновлення в 524 мільярди доларів, що в 2,8 рази перевищує теперішній номінальний ВВП країни.
Попри це, у 2025 році інфляція має сповільнитися до 12,3%, а ще за рік - до 6,5%. А от прогноз зростання економіки агентство знизило: замість очікуваних 2,9% ВВП у 2025 році буде лише 2,5%. Серед основних ризиків - атаки на енергетичну інфраструктуру, нестача робочої сили та зупинка підприємств, зокрема "Покровськвугілля".
Загалом, за оцінками Fitch, Україна поки що здатна забезпечити фінансування поточних потреб - переважно завдяки надходженню прибутків від заморожених російських активів. Проте виклики на 2026 рік і надалі залишаються критично високими.
Читайте також: Єврокомісія затвердила нові правила для українського експорту після "торговельного безвізу"
Дивіться також: