Новини світу фінансів

Fitch підтвердило статус "обмеженого дефолту" для України, повідомляє Delo.ua.

Причина -- триваюча реструктуризація зовнішнього комерційного боргу та відсутність остаточної угоди з кредиторами.

Fitch вказує на те, що поточний рейтинг України зумовлений ненормалізованими відносинами з більшістю міжнародних кредиторів. Зокрема, країна ще не уклала угод щодо варантів ВВП на суму $2,6 млрд, а також не вирішила питання з окремими кредитами, такими як кредит від Cargill на $0,7 млрд. До завершення цих переговорів рейтинг залишиться без змін.

Одночасно агентство Fitch підтвердило рейтинг на рівні CCC+ для боргових зобов'язань в національній валюті. Це рішення обумовлено тим, що триває обслуговування внутрішнього боргу, основна частина якого належить Національному банку та державним фінансовим установам, що зменшує мотивацію до його реструктуризації.

Фіскальний стан залишається викликом: у 2024 році дефіцит державного бюджету України сягне 17,2% від ВВП, а за прогнозами на 2025 рік, він може збільшитися до 19,3%.

Незважаючи на це, суттєва міжнародна підтримка — зокрема фінансові ресурси з заморожених російських активів та допомога від Міжнародного валютного фонду — надає уряду можливість підтримувати адекватний рівень резервів. В anticipated 2025 році зовнішнє фінансування прогнозується на рівні 55 мільярдів доларів.

Одночасно Fitch звертає увагу на значні труднощі, що можуть виникнути в середньостроковій перспективі: збільшення дефіциту поточного рахунку до 14,5% від ВВП, необхідність жорсткішої монетарної політики через інфляційний тиск (15,1% у квітні) та уповільнення економічного зростання, яке складе 2,5% у 2025 році.

Агентство також відзначає високий ризик, пов'язаний із правами кредиторів, інституційною спроможністю та управлінською якістю держави, що відображено в найнижчому рівні ESG-оцінок -- "5" -- за кількома напрямами, включно з верховенством права та міжнародними відносинами.

Fitch підкреслює, що можливе підвищення рейтингу відбудеться після укладення угод з міжнародними кредиторами та завершення процесу реструктуризації. Водночас, зменшення підтримки з боку партнерів або ескалація конфлікту можуть призвести до додаткового зниження рейтингу.

Нагадаємо, що у грудні 2024 року Fitch Ratings підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (IDR) України в іноземній валюті на рівні "обмежений дефолт".

Читайте також