Новини світу фінансів

Переможець виборів у Польщі: хто такий Рафал Тшасковський та які його висловлювання стосовно України?

Біографія Рафала Тшасковського має багато цікавих аспектів.

Рафал Казімєж Тшасковський народився 17 січня 1972 року у Варшаві у творчій родині. Його батько, Анджей Тшасковський, був джазовим піаністом і композитором. Співпрацював з відомими польськими режисерами. Завдяки батькові, юний Рафал навіть зіграв епізодичну роль у дитячому телесеріалі "Наш двір" у 1980 році.

Під час навчання у школі юнак продемонстрував remarkable talent у вивченні іноземних мов, вільно оволодівши англійською. Окрім цього, він мав добрі знання російської, яка була обов'язковою для вивчення в Польщі того часу. Згодом, він досяг досконалості у французькій, іспанській та італійській мовах.

У підлітковому віці Рафал Тшасковський симпатизував демократичному руху "Солідарність".

У 1989 році, під час виборів, які стали знаковими для відновлення незалежності Польщі, 17-річний Рафал працював волонтером у варшавському офісі Громадського комітету. Він виконував роль перекладача для іноземних спостерігачів. Ці зустрічі відкрили для нього двері до отримання стипендії на навчання в США протягом кількох місяців.

Після свого повернення до Польщі він зарахувався до Варшавського університету, обравши спеціальність "Міжнародні відносини", а також навчався на філологічному факультеті.

Також стажувався в Оксфордському університеті та в Інституті досліджень безпеки Євросоюзу в Парижі.

Ще під час навчання в університеті, у 1995 році, Рафал Тшасковський розпочав кар'єру перекладача-синхроніста. Він також викладав англійську мову в ліцеї, а з 1998 року - в Національній школі державного управління.

На початку 2000-х років я працював радником секретаря парламентського Комітету з питань європейської інтеграції Яцека Саріуша-Вольського, а також займався міжнародними відносинами та європейською інтеграцією в аналітичному центрі "Натолін".

Тшасковський активно залучався до роботи проєвропейської політичної сили "Громадянська платформа", якою керував Дональд Туск.

Зображення: Рафал Тшасковський разом з прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском (x.com/trzaskowski)

У період з 2004 по 2009 рік обіймав посаду радника делегації "Громадянської платформи" в Європейському парламенті, а в 2009 році здобув перемогу на виборах і став євродепутатом від варшавського округу.

У Європейському парламенті він став членом фракції Народної партії, де обійняв посаду заступника голови Комітету з конституційних питань. Крім того, він також активно працював у Комітеті з питань внутрішнього ринку та захисту прав споживачів ЄС.

У жовтні 2013 року Рафал Тшасковський повернувся до Польщі, відмовившись від посади євродепутата, і став керівником Міністерства адміністрації та цифровізації в уряді Дональда Туска.

Після обрання Туска головою Європейської Ради, новим прем'єр-міністром стала Єва Копач, в уряді якої Тшасковський отримав посаду державного секретаря в Міністерстві закордонних справ (відповідав за європейський напрямок польської дипломатії).

Після парламентських виборів 2015 року, коли "Громадянська платформа" опинилася в опозиції, Рафал Тшасковський отримав місце в Сеймі та зайняв пост тіньового міністра закордонних справ. У 2017 році, завдяки підтримці Дональда Туска, його було обрано віцепрезидентом Європейської народної партії.

У 2018 році Рафал Тшасковський став кандидатом на посаду мера Варшави від "Громадянської платформи" та здобув переконливу перемогу вже в першому турі, набравши 56,67% голосів.

На посаді мера він проявив себе як ефективний управлінець, попри постійну критику з боку правлячої партії "Право і справедливість". У 2024 році він був переобраний мером Варшави, отримавши 57,4% голосів.

У лютому 2020 року Рафала Тшасковського обрали віцепрезидентом партії "Громадянська платформа". Також він був кандидатом у президенти Польщі від опозиції.

Кампанія Тшасковського, що проходила під девізом "Сильний президент, єдина Польща", допомогла йому дістатися до другого туру виборів. У фінальному голосуванні він програв діючому президенту Анджею Дуді, заручившись підтримкою 48,97% виборців.

У листопаді 2024 року Рафал Тшасковський здобув значну перемогу на партійних праймеріз, отримавши 74,75% голосів, і був затверджений як офіційний кандидат від "Громадянської коаліції" на президентських виборах 2025 року.

У своїх виборчих програмах Тшасковський акцентує увагу на важливості зміцнення обороноздатності Польщі та планує підвищити витрати на оборону до 5% від ВВП вже до 2026 року. Він також підтримує ідею поглибленої євроінтеграції та можливе введення євро в якості офіційної валюти країни.

Кандидат від "Громадянської коаліції" також підтримує ініціативу, що передбачає легалізацію абортів у межах визначеного терміну вагітності, а також законодавство щодо екстреної контрацепції.

Зображення: Рафал Тшасковський - фаворит передвиборчих перегонів (x.com/trzaskowski)

За останніми даними, Тшасковський займає провідні позиції в президентських виборах 2025 року.

В останньому опитуванні, проведеному Інститутом ринкових та соціальних досліджень IBRiS Рафал Тшасковський отримав 33,7% підтримки, Кароль Навроцький від партії "Право і справедливість" посів друге місце з 21,6%. Третє місце зайняв Славомир Менцен з від "Конфедерації", набравши 11,8% голосів.

Крім того, 55,6% опитаних висловили своє бажання підтримати Тшасковського у другому турі виборів.

Рафал Тшасковський послідовно виступає на підтримку України, її суверенітету та євроінтеграційних прагнень. Він неодноразово наголошував на важливості членства України в НАТО та ЄС для безпеки Польщі та всього регіону.

"Безумовно, що інтеграція України до НАТО та Європейського Союзу є вкрай важливою для Польщі, адже це посилює нашу безпеку", - зазначив Тшасковський.

З початку широкомасштабної агресії Росії Рафал Тшасковський, обіймаючи посаду мера Варшави, активно координував гуманітарну підтримку для українських міст і надавав допомогу українським біженцям. Завдяки його ініціативі Київ отримав у подарунок вагони столичного метро. Крім того, адміністрація Варшави надала допомогу Херсону після руйнування Каховської ГЕС.

Однак, під час дебатів перед виборами в травні 2025 року, Рафал Тшасковський зробив коментар, який спричинив суперечливі реакції в Україні та Польщі. Він запропонував надати Україні статус "проміжної зони" між Росією та Західними країнами.

"Під час моєї роботи в Європейському Союзі та Європарламенті я неодноразово підкреслював, що Росія становить небезпеку, а Україні необхідно стати буферною зоною," – заявив кандидат на пост президента.

Ця заява була зроблена в рамках дискусії про загрози, які походять від Москви, а також про роль України в забезпеченні регіональної безпеки.

Тшасковський водночас додав, що інтереси ЄС і США полягають у тому, щоб Росія не виграла війну, і всі прагнуть справедливого миру.

Він підкреслив важливість військового зміцнення Польщі, оскільки вважає, що кремлівський лідер Володимир Путін сприймає лише силу.

"Для нас важливо, щоб російські танки не стояли за п'ять кілометрів від Грубешова... Безпека Польщі має першорядне значення", - підкреслив Тшасковський.

Він водночас обережно підходить до теми активної військової залученості Польщі у конфлікт, підкреслюючи важливість охорони східних рубежів НАТО.

"Я не думаю, що відправка польських військ в Україну є хорошою ідеєю, і над цим варто замислитися. Перш за все, ми повинні закінчити війну. І я сподіваюся, що вона закінчиться таким чином, що буде корисним для України - це найважливіше", - зазначив політик.

Зображення: Рафал Тшасковський провів зустріч з президентом України Володимиром Зеленським на початку 2025 року (x.com/trzaskowski)

Рафал Тшасковський також виступає за продовження санкцій проти Росії та вважає, що саме Росія має компенсувати Україні та її союзникам витрати на допомогу.

"Ми зобов'язані дотримуватися послідовності. Неприпустимо, щоб Путін залишався безкарним за свою агресію", - зазначив Тшасковський, коментуючи необхідність санкційного тиску на Росію.

Погляд кандидата на президентську посаду щодо підтримки українських біженців полягає у тому, що підтримка має зберігатися лише для тих українців, які працюють, проживають та сплачують податки в Польщі.

"Для мене абсолютно природно ухвалити рішення, що ті, хто не працює і не перебуває в Польщі, не матимуть права на ці виплати. Ми надали нашим українським друзям рівні права з нашими громадянами в цих питаннях", - сказав мер Варшави.

Щодо двосторонніх зв’язків між Україною та Польщею, з огляду на історичні події, Тшасковський підкреслив значення правди і взаємної поваги, особливо стосовно чутливих історичних тем, таких як Волинська трагедія. Він відзначив позитивні зрушення в питаннях ексгумації та поховання жертв цих трагічних подій.

"Добре, що, нарешті, питання ексгумації та поховання жертв цього геноциду починає поступово виходити з глухого кута," - зазначив Рафал Тшасковський на зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у січні 2025 року.

Президентські вибори в Польщі заплановані на неділю, 18 травня 2025 року. Якщо жоден з кандидатів не здобуде більше 50% голосів у першому турі, другий тур виборів відбудеться 1 червня. Офіційне вступлення на посаду новообраного президента Польщі відбудеться 6 серпня 2025 року.

Діючий президент Анджей Дуда не має можливості балотуватися на виборах втретє, оскільки законодавство обмежує перебування на цій посаді двома термінами.

Серед ключових кандидатів на пост президента, окрім мера Варшави Рафала Тшасковського, можна відзначити: кандидата від партії "Право і Справедливість" Кароля Навроцького, а також представника ультраправої політичної сили "Конфедерація" Славомира Менцена.

Читайте також