Європейський Союз виділяє близько мільярда євро на розвиток оборонного потенціалу: які переваги отримає Європа і яку роль відіграє Україна в цьому процесі?

Гроші підуть на зміцнення оборони Європи - зокрема, на покращення мобільності армії та захист від дронів, завдяки новим технологіям і співпраці з наукою. Вперше до проектів також можуть долучитися українські оборонні компанії.
"Зміцнення співпраці між українськими та європейськими оборонними підприємствами відбувається завдяки ініціативам Бюро ЄС з інновацій у сфері оборони, яке працює в Києві. Ці зусилля спрямовані на встановлення більш тісних зв'язків та подальшу інтеграцію України в європейську оборонну промисловість, що допоможе досягти спільних цілей у сфері безпеки та інновацій", - йдеться в повідомленні.
Європейський оборонний фонд має загальний бюджет у розмірі 7,3 мільярда євро, який буде використано в період з 2021 по 2027 роки. Цей фонд є важливим механізмом для Європейського Союзу, спрямованим на стимулювання спільних ініціатив у сфері оборонних технологій. Він об'єднує підприємства різних розмірів та науково-дослідні інститути з країн ЄС, а також Норвегії.
У 2025 році з цього фонду буде виділено 45 мільйонів євро на підтримку прогресивних технологій, які можуть радикально трансформувати або замінити існуюче військове обладнання та методи, пропонуючи більш прості, доступні та ефективні рішення. Серед дев'яти відібраних ініціатив - проект METASTEALTH, що займається розробкою новітніх матеріалів для технологій стелс.
Серед обраних проектів виділяється українська компанія Small UAS, що спеціалізується на створенні інноваційних безпілотних систем із застосуванням штучного інтелекту. Також у списку переможців знаходиться ENGRTII, який об'єднує понад 45 підприємств і наукових установ для розробки європейського гвинтокрила нового покоління до 2030 року. Ще один ініціативний проект, EUROSWEEP, зосереджується на створенні спільної автономної системи розмінування для країн Європи.
Після оголошення переможців Єврокомісія приступить до розробки угод про гранти з консорціумами, які мають намір підписати до завершення року.
"Впроваджені проекти матимуть суттєве значення для розвитку європейської оборонної політики, сприятимуть налагодженню співпраці та впровадженню новацій у військовій сфері, а також зміцнять стратегічні можливості Європейського Союзу в найближчі роки," - зазначено в повідомленні.