Новини світу фінансів

Енергетична криза в Абхазії: Москва ігнорує прохання про підтримку.

В Абхазії спостерігається найсерйозніша енергетична криза за останні кілька десятиліть. Уряд сепаратистського регіону вважає цю ситуацію "гуманітарною катастрофою", спричиненою критичним дефіцитом електричної енергії.

Бадра Гунба, самопроголошений президент Абхазії, повідомив напередодні, що він уже вдруге звернувся до Росії з проханням про допомогу в постачанні електроенергії. Це сталося після того, як виконуючий обов'язки міністра енергетики країни зазначив, що Москва не відреагувала на запит республіки про підтримку, зроблений раніше цього тижня.

Раніше цього місяця державна енергетична компанія Абхазії "Чорноморенерго" заявила, що скорочує подачу електроенергії до менш ніж трьох годин протягом дня, щоб впоратися зі скороченням поставок.

"Вимкнення електрики на 9-11 годин щодня - це справжня загроза для систем охорони здоров'я та освіти", - зазначив Гунба у відеозверненні, яке було опубліковано в суботу на його офіційному каналі в Телеграм. "Абхазія ризикує опинитися у гуманітарній кризі. Ми знаходимося в абсолютній темряві, як у буквальному, так і в переносному сенсі", - додав він.

Минулого місяця Абхазія опинилася в епіцентрі кризи, коли протестувальники штурмували парламент, виступаючи проти угоди з Росією щодо інвестицій. Рішення дозволити великому російському бізнесу, зокрема в сфері нерухомості на привабливому чорноморському узбережжі, викликало обурення навіть серед тих, хто зазвичай не цікавиться політикою, і призвело до масових протестів. Президент Аслан Бжанія змушений був залишити свою посаду, а його місце зайняв Гунба, який на той момент виконував обов'язки віцепрезидента, ставши тимчасовим керівником країни.

Москва відреагувала на невиконання своїх вимог традиційними методами: вона припинила фінансову підтримку Абхазії, незважаючи на те, що сама зробила її повністю залежною протягом кількох десятиліть. Соціальні виплати, які раніше надавалися Абхазії, використовувалися для забезпечення зарплат державним службовцям, включаючи лікарів і вчителів, а також для виплати пенсій. Зараз з Росії надходитимуть лише кошти для пенсій (і невідомо, на який час), а всі інші залишилися сам на сам зі своїми проблемами. Але це ще не все: у мандаринах, які абхазькі фермери постачають до Росії, несподівано виявили шкідників, а туроператорам було ненав'язливо наказано призупинити продаж групових турів в Абхазію - саме напередодні новорічних свят!

Вимкнення електропостачання стало другим етапом кризи. Відсутність електроенергії, яка є звичною для Абхазії в зимові періоди, почалася на початку грудня, коли через низький рівень води в резервуарі Інгурської ГЕС вона була змушена зупинити роботу. Ситуація ускладнилася, коли Росія вирішила не надавати допомогу Абхазії. Грузія також не забезпечує електрику: згідно з угодами щодо розподілу електроенергії з Інгурської ГЕС, Грузія отримує 60%, а Абхазія - 40%. Однак Абхазія вже вичерпала свої ліміти і не сплатила їх.

Останній тиждень Абхазія, як повідомляє BBC, прожила в режимі жорсткої економії енергії: вдень світло дають двома порціями по 80 хвилин. З дев'ятої вечора і до сьомої ранку електрика є - надходить із Росії за дешевими нічними тарифами. На оплату дорогих денних розцінок в Абхазії немає грошей. Минулого тижня через відсутність електрики було закрито школи і дитячі садки, лікарні та інші установи працюють за допомогою генераторів.

Цього тижня виконуючий обов'язки міністра енергетики та транспорту Абхазії Джансух Нанба повідомив, що запит республіки на безкоштовне постачання електроенергії обсягом 327 мільйонів кіловат-годин на 2025 рік наразі не отримав відповіді.

Нагадаємо, у четвер у будівлі парламенту сепаратистського регіону Абхазії сталася стрілянина, внаслідок якої загинув один депутат, а ще один дістав поранення. Конфлікт стався між політиками під час обговорення документа про заборону майнінгу криптовалюти, який посилює проблеми з електрикою через велику кількість енергії, яку він вимагає.

Наразі майнінг із величезним відривом є найбільш енерговитратною індустрією. Абхазія з населенням 244 тисячі осіб споживає електроенергії стільки ж, скільки Тбілісі з його півторамільйонним населенням.

Для місцевих жителів криптоферми - не секрет. Абхазія легалізувала видобуток криптовалют 2020 року, і після цього, за оцінками енергетиків, споживання електрики в республіці зросло щонайменше на третину - до трьох мільярдів кіловат-годин на рік. Досить швидко майнінг обмежили, але обладнання вже було завезено багато, і обмеження виконували рідко.

Окрім того, численні ферми, що налічували сотні пристроїв, часто отримували електрику неофіційно, фактично безкоштовно, оминаючи офіційні лічильники. Зусилля влади щодо посилення покарань за незаконне підключення до електромереж, зокрема через впровадження нових лічильників, що були імпортовані з Росії, мали незначний вплив на збільшення збору платежів.

Читайте також