Новини світу фінансів

Експортний податок на сою та ріпак сприяв падінню цін на внутрішньому ринку, за даними аналітиків.

Прийняття законопроєкту №13157 Верховною Радою, що передбачає введення 10%-го мита на експорт ріпаку та сої з 1 серпня 2025 року, спричинило зниження цін на ці культури на внутрішньому ринку України, як повідомляє інформаційно-аналітичне агентство "УкрАгроКонсалт".

Агентство нагадало, що Верховна Рада 16 липня 245-ма голосами підтримала законопроєкт №13134 щодо запровадження 10%-го експортного мита на соєві боби, насіння кользи та ріпаку (подрібнені й неподрібнені) зі щорічним зниженням ставки до 2030 року на 1% - до рівня 5%.

У цей документ також внесено зміни, що передбачають створення фонду для підтримки агровиробників. Додатково, сільгоспвиробники, які самостійно реалізують свою продукцію за кордоном, а також аграрні кооперативи, що експортують товари своїх членів, будуть звільнені від сплати мита.

"Це формує нерівні конкурентні умови для виробників і трейдерів: коли фермери реалізують свою продукцію на експорт безпосередньо, мито не застосовується. Проте, у випадку гривневих контрактів трейдери знижують ціни приблизно на 10%, враховуючи мито у закупівельній ціні", - підкреслили в "УкрАгроКонсалт".

Відповідаючи на питання про реакцію ринку на нове рішення парламенту, аналітики послалися на дані Електронної зернової біржі. Вони зазначили, що ціни в гривні знизилися: ріпак тепер коштує 23900-24500 грн за тонну, а соя — 18000-18200 грн за тонну. У валютному еквіваленті ціни залишилися стабільними: ріпак — $535-540 за тонну, соя — $383-388 за тонну.

Аналітики висловили припущення, що запроваджене експортне мито не зупинить експорт, а лише переведе його у валютні контракти. Основний негатив відчують дрібні фермери, які не можуть самостійно експортувати.

Читайте також