Економіка Європейського Союзу: яка країна виявилася економічним двигуном?

У 2025 році Німеччина зустріла новий рік з більшими економічними труднощами, ніж передбачалося. Тепер четверта за величиною країна Єврозони виконує функцію економічного двигуна.
У 2024 році економіка Євросоюзу продемонструвала зростання на 0,8%, тоді як у країнах Єврозони валовий внутрішній продукт виріс на 0,7%. Проте в останньому кварталі спостерігалося значне зниження ділової активності. Внаслідок цього, у 2025 рік ЄС увійшов з незначним збільшенням ВВП у порівнянні з попереднім кварталом всього на 0,1%, а в країнах з євро зростання не відбулося взагалі. Таким чином, європейська економіка перебуває у стагнації.
При цьому основним гальмом виявилася Німеччина (проблеми економіки стали однією з головних тем передвиборчої кампанії у Німеччині). Колишню роль ФРН як економічного локомотива Європи тепер упевнено взяла на себе Іспанія. Серед тих, хто відстає, опинилися також Франція та Італія, а найвищі темпи зростання продемонстрували Португалія та Литва.
Цю інформацію підтверджують дані, які були оприлюднені наприкінці січня в Люксембурзі європейським статистичним агентством Eurostat. Воно зазначає, що представлені показники є попередніми і можуть бути уточнені з отриманням нових даних. Тим не менш, ці цифри вже дають досить чітке уявлення про економічну динаміку в 27 країнах Європейського Союзу, з яких 20 держав використовують євро та складають Єврозону.
Головний висновок: до кінця минулого року і без того невисока динаміка ще більше знизилася, причому сталося це головним чином з вини трьох найбільших країн ЄС і Єврозони. Про це найбільш наочно свідчать дані не в річному, а в квартальному вираженні: вони дають змогу точніше оцінювати актуальний стан справ, порівнюючи два тримісячні періоди, які йдуть один за одним.
А стан справ такий, що ВВП Німеччини, найбільшої економіки Європи, у період із жовтня по грудень порівняно з попереднім третім кварталом 2024 року знизився, причому не на 0,1%, а на 0,2%, повідомило 30 січня німецьке статистичне відомство Destatis. Воно переглянуло тим самим свою попередню оцінку, оприлюднену двома тижнями раніше. Цю нову оцінку і було включено до статистики Eurostat.
Отже, зменшення валового внутрішнього продукту Німеччини тривало й у останні місяці, після того як 2023 та 2024 роки завершилися з невеликим, але все ж негативним показником. DW детально розглянула причини цього тривалого спаду в статті під заголовком "Німеччина вже другий рік поспіль не може подолати рецесію. Чому так відбувається?"
Підтверджений статистичними даними факт, що німецька економіка завершила останній квартал минулого року з негативним результатом, не обіцяє суттєвих поліпшень у найближчому майбутньому. Не дивно, що 29 січня міністерство економіки Німеччини значно знизило свій прогноз зростання ВВП на 2025 рік — з 1,1% до всього лише 0,3%. Навіть якщо цей незначний позитив буде досягнутий, це скоріше свідчитиме про застій, аніж про реальний розвиток.
Читайте також: Падіння прибутку на 64 відсотки. Наскільки все погано у Volkswagen?
Досить несподіваним стало те, що друга за величиною економіка в ЄС, французька, завершила попередній квартал з падінням на 0,1% у порівнянні з попереднім періодом.
Адже за підсумками всього 2024 року Франція, на відміну від Німеччини, домоглася цілком солідного для такої великої високорозвиненої країни збільшення ВВП на 1,1%, як повідомило статистичне відомство Insee. Воно нагадало, що 2023 рік завершився з точнісінько таким же результатом. Іншими словами, якщо німецька економіка два роки поспіль перебувала в рецесії, то французька упродовж цих двох років якраз зростала. Однак у четвертому кварталі 2024 року вона теж видихнулася і опинилася в мінусі, нехай і мінімальному.
Це доволі тривожний сигнал, тим паче що й третя за розмірами економіка ЄС, італійська, розвивалася наприкінці минулого року гірше, ніж очікувалося. Як повідомило в Римі 30 січня статистичне відомство Istat, Італія не змогла домогтися в минулому кварталі, всупереч прогнозам експертів, навіть мінімального збільшення ВВП, а другий тримісячний період поспіль із нульовим зростанням тупцювала на місці.
На цьому тлі явним економічним локомотивом усього Євросоюзу виглядає Іспанія - четверта за розмірами економіка ЄС. Іспанський ВВП зріс за підсумками 2024 року на 3,2%, що перевершило прогнози як уряду, так і центрального банку країни. Експерти пояснили такий потужний результат головним чином туристичним бумом, що триває в Іспанії, успішним розвитком сільського господарства і збільшенням експорту.
Eurostat оголосив, що у четвертому кварталі минулого року економіка Іспанії зросла на 0,8% в порівнянні з попереднім кварталом. Для порівняння, у Німеччині зафіксовано зниження на 0,2%, у Франції - зменшення на 0,1%, а в Італії показник залишився незмінним на рівні 0,0%.
Якщо проаналізувати ці цифри в річному контексті, то можна зауважити, що валовий внутрішній продукт Іспанії в четвертому кварталі минулого року зріс на 3,5% у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року. Для Німеччини цей показник склав -0,2%, у Франції -0,7%, а в Італії -0,5%. Це підкреслює, що Іспанія наразі виступає в ролі безсумнівного економічного лідера серед країн ЄС та Єврозони.
Дійсно, невелика країна Євросоюзу, Литва, показала ще більш вражаючі темпи зростання в минулому кварталі: з жовтня по грудень зростання склало 0,9% в квартальному вимірі та 3,6% в річному.
Португалія, яка раніше стикалася з економічними труднощами, з впевненістю вступила у 2025 рік із високими темпами зростання. У четвертому кварталі країна суттєво прискорила свої вже вражаючі показники розвитку, збільшивши ВВП в квартальному обчисленні на 1,5%, згідно з інформацією, наданою Eurostat.
14 лютого європейське статистичне відомство опублікує уточнені дані про зростання європейської економіки в минулому кварталі. До цього часу воно, найімовірніше, вже матиме дані щодо цілої низки тих країн ЄС, які поки що не надали Eurostat своєї статистики, а це, приміром, Польща і Греція.
Отже, не можна виключати можливість нових позитивних новин. Проте загальний стан справ вже не зазнає істотних змін: на початку 2025 року економіка Євросоюзу переживає труднощі, що в основному зумовлено слабкими результатами трьох ключових країн ЄС - Німеччини, Франції та Італії.