Новини світу фінансів

Європейський банк реконструкції та розвитку знизив свої прогнози щодо економічного зростання України у 2025 році до 3,3%. Основні фактори, що вплинули на це рішення.

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) знизив прогноз зростання економіки України у 2025 році з 3,5% до 3,3%. Про це йдеться у новому економічному звіті ЄБРР.

Основними факторами, що призвели до погіршення прогнозу, є ризики, пов'язані з міжнародними торговими конфліктами, які стали додатковими до вже існуючої високої невизначеності через повномасштабну агресію Росії проти України.

Натомість прогноз зростання ВВП України на 2026 рік залишився без змін - 5%, за умови припинення бойових дій і початку післявоєнного відновлення.

У 2024 році темпи зростання реального ВВП України зменшилися: якщо в першій половині року вони перевищували 5%, то в другій половині склали приблизно 2%. Це призвело до того, що загальний показник знизився до 2,9%.

Серед факторів, які зазначає ЄБРР, є нестача електричної енергії через російські обстріли, низькі врожаї та критичний брак робочої сили в економіці, викликаний потребами, що виникли внаслідок війни.

У той же час, згідно з інформацією ЄБРР, певні сектори показували стабільне зростання, зокрема завдяки відновленню експортних поставок через Чорноморський коридор.

Українські підприємства продемонстрували значну гнучкість, що дало змогу відновити зростання експорту після двох років різкого спаду.

Відновлення інфляції наприкінці 2024 року стало наслідком зростання вартості електроенергії та високих темпів підвищення реальної заробітної плати.

У жовтні 2023 року Україна відмовилася від фіксованого курсу своєї валюти, після чого гривня знецінилася приблизно на 10% відносно долара США.

У березні 2025 року інфляція в Україні досягла 14,6%, але очікується, що до кінця року вона знизиться до однозначного показника. Для боротьби з інфляцією Нацбанк підвищив облікову ставку до 15,5%.

Фінансова допомога від Європейського Союзу через механізм Ukraine Facility, а також кошти, отримані від заморожених російських активів, які були передані країнами G7, забезпечать повне покриття бюджетних та зовнішніх дефіцитів України у 2025 році.

Читайте також