Звіт SIPRI: Глобальні витрати на оборону досягли історичного максимуму.

Світові військові витрати, згідно з доповіддю SIPRI, досягли нового максимуму у 2024 році. Лідирують із великим відривом США. ФРН, яка посіла четверте місце, також значно збільшила військовий бюджет.
У 2024 році глобальні військові витрати досягли нового максимуму - 2,7 трильйона доларів, що на 9,4 відсотка більше, ніж роком раніше. Це найрізкіше зростання з моменту закінчення холодної війни, причому тенденція до збільшення витрат на оборону спостерігається вже десять років поспіль.
Відповідно до звіту Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), який був опублікований у понеділок, 28 квітня, більше ста країн підвищили свої оборонні витрати. Найзначніше зростання спостерігається в Європі та на Близькому Сході, що є наслідком війни Росії проти України та конфлікту в Газі.
Німеччина внесла вагомий вклад у зростання військових витрат в Європі: у 2024 році її оборонні витрати зросли втретє поспіль, досягнувши 88,5 мільярда доларів, що на 28% більше, ніж у попередньому році. Таким чином, Федеративна Республіка Німеччина тепер займає четверте місце у світі за обсягом військового бюджету, поступаючись лише США, Китаю та Росії. У 2023 році Німеччина займала сьому позицію.
"Вперше з часу об'єднання Німеччина посіла позицію країни з найбільшими військовими витратами у Західній Європі", - зазначає експерт SIPRI Лоренцо Скараццато. Він вказує на те, що це стало можливим завдяки створенню спеціального фонду в розмірі 100 мільярдів євро, заснованого у 2022 році для оновлення та переоснащення Бундесверу.
І, за даними SIPRI, це ще не межа. "Останні політичні рішення в Німеччині та інших європейських країнах вказують на те, що регіон перейшов у фазу високих і зростаючих військових витрат, яка, ймовірно, триватиме в осяжному майбутньому", - пояснює Скараццато.
Інші країни Європи також суттєво підвищили свої витрати на оборону: Польща збільшила асигнування на 31% (до 4,2% від ВВП, що є найвищим показником серед країн НАТО), а Швеція, у рік свого вступу до Альянсу, підняла витрати на 34% (з досягненням 12 мільярдів доларів).
Повномасштабна війна РФ проти України, яка триває вже понад три роки, залишається ключовим фактором, що стимулює підвищення військових витрат у Європі, вказують аналітики SIPRI. Крім фінансування розвитку власних збройних сил, європейські країни спрямували 60 мільярдів доларів як військову допомогу Києву. Більша частина її надійшла від США, на другому місці - Німеччина, яка надала Україні в перерахунку на американську валюту 7,7 мільярда доларів.
Ознайомтеся також: Витрати на військові потреби, або Як Європа може забезпечити свою безпеку від Росії.
У минулому році Україна витратила 34% свого валового внутрішнього продукту на оборону (для порівняння, Німеччина виділила приблизно 2%). "Всі податкові надходження країни були спрямовані на військові цілі, тоді як витрати на цивільні потреби фінансувалися за рахунок іноземної допомоги," - зазначається у звіті SIPRI.
У 2024 році Росія збільшила свої військові витрати до 7,1% від валового внутрішнього продукту, що еквівалентно 149 мільярдам доларів. Це на 38% більше, ніж у попередньому році, і вдвічі перевищує витрати 2015 року. При цьому, як зазначається у звіті, оборонний бюджет країни стає все менш прозорим після початку вторгнення в Україну на початку 2022 року.
Приблизно 30% витрат державного бюджету Російської Федерації у 2024 році були classified як секретні. У зв'язку з цим, аналітики SIPRI вважають, що реальні витрати Москви на оборону, ймовірно, перевищують 149 мільярдів. Додатково, російські збройні сили продовжували отримувати фінансування з регіональних бюджетів та інших позабюджетних джерел.
Велика частина військових витрат Росії в минулому році була спрямована на придбання нових озброєнь та підтримку певних виробників зброї, які, за чутками, опинилися на межі фінансового краху. Ще однією важливою статтею витрат стала соціальна допомога, включаючи виплати військовим: до жовтня 2024 року ці витрати досягли 9,4 мільярда доларів, що суттєво перевищило первісно заплановані в бюджеті 5,7 мільярда.
Сполучені Штати продовжують залишатися лідером у світі за обсягом військових витрат, які у 2024 році зросли до 997 мільярдів доларів. Як зазначено у звіті SIPRI, "значна частина бюджету США на 2024 рік була виділена на укріплення військових можливостей та ядерного арсеналу країни, щоб зберегти стратегічну перевагу над Росією та Китаєм".
Китай також продовжує реалізацію програми модернізації своїх збройних сил до 2035 року, інвестуючи минулого року 314 мільярдів доларів. За інформацією SIPRI, підвищення бойової готовності китайської армії включає впровадження "нових малопомітних винищувачів, безпілотників (БПЛА) та автономних підводних апаратів". Крім того, у 2024 році КНР активно нарощує свій ядерний потенціал.
Інші держави Азії також активно переозброюються. Наприклад, Японія, чиї військові витрати зросли на 21 відсоток - до 55,3 мільярда доларів. "Великі оборонні компанії з Азіатсько-Тихоокеанського регіону дедалі більше інвестують у передові військові технології", - вказує Нань Тянь, директор програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI.
Він зазначив, що в умовах зростаючої напруженості існує ймовірність, що "ці інвестиції можуть втягнути регіон у небезпечну спіраль гонки озброєнь". Зокрема, значне переозброєння Китаю та Північної Кореї викликає занепокоєння у інших азійських держав, які сприймають це як можливу загрозу.
У регіоні Близького Сходу особливо вирізняється Ізраїль, який підвищив свої військові витрати на 65% — до 46,5 мільярда доларів. За словами експертів SIPRI, причинами цього зростання є загострення конфлікту між єврейською державою та радикальним шиїтським угрупованням "Хезболла" з Лівану, а також війна в Секторі Гази. На фоні цих подій Ліван також значно збільшив свій військовий бюджет, що було неможливо в умовах політичної та економічної нестабільності, яка панувала в країні протягом багатьох років.