Долар за 22 гривні: The Economist оновив "справедливе" значення валютного курсу, спираючись на "індекс Біг-мака".

Українська гривня піднялася на восьме місце з кінця в списку найбільш недооцінених валют світу в оновленому "індексі Біг-мака".
Цю інформацію наводить РБК-Україна, посилаючись на рейтинг The Economist за липень 2025 року, повідомляє UAINFO.org.
Згідно з інформацією, наданою виданням, ціна Біг-маку в Україні становить 132 гривні, в той час як у США його вартість сягає 6,01 долара. Це свідчить про те, що українська валюта є недооціненою на 47,5% у порівнянні з реальним обмінним курсом, який складає 41,81 грн за долар. За розрахунками щодо купівельної спроможності, курс повинен бути приблизно 21,96 грн за долар.
Дані за останні роки показують істотну недооціненість гривні. У січні 2025 року українська гривня перебувала на шостому місці з кінця в індексі Біг-мака. За цей час курс долара впав на 19 копійок, проте Біг-мак подорожчав в Україні на 12 гривень, а в США на 0,22 долара.
Читайте також: ВР у першому читанні підтримала зміни до бюджету: на 412 млрд грн збільшено видатки на Сили оборони
Найбільш недооціненими валютами світу в липні 2025 року є грошові одиниці Єгипту, Індонезії, Індії, Тайваню, В'єтнаму, Філіппін і ПАР (на 50-58%).
Серед валют, що підлягають переоцінці, можна виділити швейцарський франк (зростання на 49,6%), уругвайський песо (на 29,6%), норвезьку крону (на 22,1%), шведську крону (на 21,8%), данську крону (на 16,6%), євро (на 15,2%) та британський фунт (на 13,5%). Ці зміни в основному зумовлені рекордним зниженням курсу долара щодо інших світових валют у першій половині 2025 року.
Також зверніть увагу: Біткоїн досягнув рекордного рівня.
Big Mac Index - це неформальний спосіб оцінювання купівельної спроможності валют і визначення, наскільки валюти різних країн переоцінені або недооцінені щодо долара США. Його розробив 1986 року журнал The Economist.
Індекс створений на основі концепції паритету купівельної спроможності (ПКС): в ідеальному випадку однаковий товар повинен мати однакову ціну в різних країнах, якщо перевести вартість в єдину валюту. Для цього індексу використовується бургер Big Mac від McDonald's, оскільки він доступний практично в усіх країнах і складається з місцевих інгредієнтів (м'ясо, булочки, сир, робоча сила).