Долар перевищить позначку 47. Експерти поділилися прогнозами щодо валютного курсу та цін в Україні - аналітика ICU.

З третього кварталу 2024 року українська економіка вступила в етап помірного зростання, а ймовірність швидкого відновлення темпів розвитку залишається вкрай низькою.
Як повідомили NV Бізнес, про це йдеться в оновленому економічному прогнозі від аналітиків інвестгрупи ICU. "Потреба поступово скорочувати дефіцит бюджету та, відповідно, державні видатки буде суттєво обмежувати економічне зростання в майбутньому. Ми очікуємо зростання економіки на 3% у цьому та наступному роках завдяки відновленню споживання домогосподарств та вищому врожаю", -- зазначили в ICU.
Річна інфляція має різко сповільнитися з червня через вплив високої бази минулого року та збільшення постачання аграрної продукції. "Ми прогнозуємо, що споживчі ціни знизяться до 7-8% до кінця року, враховуючи певне зменшення споживчого попиту, стабільний курс гривні та зниження цін на продукти харчування. НБУ планує зберегти облікову ставку на нинішньому рівні до вересня, а потім, ймовірно, зменшить її тричі по 50 базисних пунктів до завершення року," -- зазначили в ICU.
Оновлений прогноз надходження зовнішньої фінансової допомоги, представлений у меморандумі МВФ, є значним позитивом для України. Обсяг фінансового пакету було збільшено на 15 мільярдів доларів у порівнянні з грудневими оцінками, а також передбачено, що більша частина коштів надійде у 2025 році. "У цьому році Україна отримуватиме понад 50 мільярдів доларів, що призведе до суттєвого зростання резервів Національного банку України. Це забезпечить центральному банку більше можливостей для підтримки курсу гривні. В результаті, ми підвищуємо прогноз курсу гривні наприкінці 2025 року до 43,5 грн/$", – зазначено в прогнозі.
Збільшення обсягу фінансової підтримки надає Україні додатковий час для корекції дисбалансів у зовнішніх фінансах. Основні проблеми, з якими країна зіткнеться найближчим часом, включають рекордний дефіцит поточного рахунку, суттєві виводи іноземної валюти з банківської системи та значні обсяги іноземних кредитів, які були залучені під час війни і терміни яких добігають кінця. У випадку різкого зменшення зовнішньої допомоги в майбутньому, Національний банк України може бути змушений провести різке зниження курсу гривні.
Дефіцит державного бюджету цьогоріч буде майже повністю профінансовано зовнішньою допомогою, хоча плани з видатків можуть бути збільшені в 3 кварталі 2025. Проте джерела фінансування дефіциту бюджету у 2026 році наразі не є достатніми", -- зазначили в ICU.
Прогнози грунтуються на припущенні, що баланс ризиків у сфері безпеки залишиться в основному незмінним протягом наступного року. "На нашу думку, навіть якщо найближчим часом буде досягнуто угоди про припинення вогню, рівень бойових дій на фронті та обстрілів інфраструктури не знизиться суттєво. Бізнеси та домогосподарства повинні будуть діяти в умовах невизначеності, що вплине на їх настрої, зокрема на споживчі та інвестиційні рішення," — зазначили в ICU.
Раніше було зазначено, що ознаки сповільнення економічного розвитку в США, частково через невизначеність стосовно митних зборів, негативно вплинули на курс американського долара.
Індекс долара, що відображає курс американської валюти відносно шести інших валют, опустився до найнижчої позначки з 11 листопада 2024 року, досягнувши рівня 105,08. Крім того, долар знизився на 0,4% щодо японської ієни, зафіксувавшись на позначці 149,19, що трохи перевищує п'ятимісячний мінімум.
14 квітня 2025 року з'явилися новини про те, що суперник американського долара починає виконувати його функції.
16 квітня 2025 року з'явилася інформація про зниження курсу долара США по відношенню до провідних світових валют.