Новини світу фінансів

Для Національного банку війна здається відсутньою – тут заробляють на державних цінних паперах.

$10 мільярдів — це сума, яку країна переплатила через підвищення облікової ставки НБУ під час повномасштабної агресії. Але чи є це підвищення обґрунтованим? Наприклад, за рахунок зростання депозитних ставок для населення або зниження інфляції? Відповідь — ні. Так куди ж зникають ці величезні кошти, за які можна було б закупити цілий парк протиповітряної оборони або сучасних винищувачів F-35?

Вартість монетарної політики НБУ можна легко визначити в фінансовому еквіваленті.

Оскільки наслідки мають цілком матеріальний характер, НБУ виплачує банкам за депозитними сертифікатами в середньому на півтора рази більше, а Мінфін – за облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП). Наприклад, у 2025 році Міністерство фінансів планує витратити близько 250 млрд грн на обслуговування випуску ОВДП (купон), тоді як у минулому році ця сума становила приблизно 108 млрд грн. Під час війни НБУ вже перерахував банкам понад 200 млрд грн за депозитними сертифікатами.

Куди були направлені ці фінансові ресурси? Що стосується облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), то значна частина коштів опинилася в руках державних банків, зокрема, на покриття їхніх неефективних адміністративних витрат. Щодо депозитних сертифікатів НБУ, то 60% виплаченого доходу отримали приватні банки, включаючи олігархічні та іноземні фінансові установи. Загальна переплата, яку спричинила політика підвищення облікової ставки НБУ, досягла приблизно 400 мільярдів гривень або 10 мільярдів доларів протягом війни.

У цей же час, підвищена облікова ставка не справляється зі своїм основним завданням:

1. Процентні ставки на депозитах для населення в банках не демонструють значного зростання. Більш того, 65-70% вкладів населення в банківських установах становлять кошти на рахунках до запитання та картках, які приносять майже ніякого доходу.

2. Виведення капіталу з країни стримується шляхом прямих адміністративних заборон, однак методи з використанням фіктивного імпорту все ще залишаються актуальними.

3. Інфляційні показники значні, досягають 14-15% на річній основі, що свідчить про галопуючий характер процесу.

Це ще раз доводить, що причиною жорсткої монетарної політики НБУ, можливо є не формальні приводи на кшталт боротьби з інфляцією, а банальне збагачення під час війни вузького фінансового лобі, такого собі "клубу друзів Інститутської".

Читайте також