Новини світу фінансів

Для аспірантів введено нові критерії: чи зможе новий тест виявити тих, хто намагається уникнути обов'язків?

Кабінет Міністрів України впровадив нові вимоги для аспірантів: на третьому курсі їм необхідно пройти обов'язкове тестування з української та іноземної мов. Це рішення було прийняте через намагання виявити чоловіків, які використовують аспірантуру як спосіб уникнення мобілізації. У 2023 році виявилося, що кількість аспірантів, які отримали право на відстрочку, зросла в п'ять разів у порівнянні з періодом до початку повномасштабної війни.

Якою мірою може бути результативним це нововведення з новими тестами та чи є воно взагалі необхідним - коментує OBOZ.UA.

Державний іспит на здатність до аспірантури

Після початку повномасштабної війни з Росією аспірантура в Україні, як і здобуття другої вищої освіти, виявилася вкрай популярною серед військовозобов'язаних чоловіків віком від 25 років (тоді як зазвичай до аспірантури вступають у 22-23 роки - після закінчення магістратури). Кількість претендентів на здобуття третього, вищого ступеня вищої освіти, зросла до 18 тисяч осіб, тоді як до початку повномасштабної війни вона не перевищувала 3-4 тисячі.

Слід зазначити, що більшість вступників до аспірантури у 2022 та 2023 роках обирали контрактну форму навчання. Але законом про посилення мобілізації, який набув чинності у травні 2024 року, було визначено, що відстрочка від мобілізації надається лише тим аспірантам, хто навчається на денному відділенні. А на денне з минулого року почали брати лише бюджетників.

"Контрактникам залишили можливість вступати тільки на заочне й вечірнє відділення, і торік потік доросліших претендентів спав. Бачив я 50-річних аспірантів, не без того. Тепер їм аспірантура стала нецікавою - який сенс вступати на контракт, якщо все одно мобілізують", - каже OBOZ.UA завідувач кафедри факультету радіофізики, біомедичної електроніки та комп'ютерних систем ХНУ ім. Каразіна Володимир Берест.

Проте ті аспіранти, які змогли вступити у 2022-2023 роках для отримання відстрочки, наразі продовжують навчання. Нова урядова постанова №426 має на меті допомогти виявити таких студентів і спрямувати їх на правильний шлях, що може призвести до ТЦК та ВЛК.

"Необхідно провести певну перевірку, щоб підтвердити, що ці особи дійсно є аспірантами. Важливо з'ясувати, чи вони проходять освітню програму в аспірантурі, займаються написанням наукових статей, працюють над своїми дисертаціями та здійснюють дослідження. У цьому році планується проведення загальнонаціонального іспиту для студентів третього року навчання. Цей іспит перевірить їхні знання з української та іноземної мов," - зазначає заступник міністра освіти і науки Михайло Вінницький.

За його словами, найчастіше другою мовою для тестування буде англійська - її, за оцінками міністерства, оберуть близько 90% аспірантів. Причина - 98% наукової літератури у світі публікується саме англійською.

"Очевидно, якщо ти в аспірантурі, то тобі потрібно знати англійську мову. Але є винятки - німецька, французька, іспанська, італійська філологія тощо", - пояснює Михайло Вінницький.

Фальшиві аспіранти відсіюються самостійно.

Але постає резонне питання: як іспит на знання мов допоможе визначити - липовий аспірант чи справжній? Може, аспірант сильний не у філології та мовах, а у природних дисциплінах - фізиці та математиці, хімії та біології, у програмуванні, інформатиці тощо. Тоді резонніше б влаштовувати іспити зі спеціальності, на якій навчається аспірант.

На запит OBOZ.UA щодо того, чи буде аспірант у галузі фізики або хімії, який має потенціал, відрахований у разі невдалого складання мовного іспиту, Михайло Вінницький не зміг дати чітку відповідь. "Обговорення наслідків виконання або невиконання постанови Кабміну не входить до моїх обов'язків", - зазначив заступник міністра.

Власне, система вступу до аспірантури та навчання в ній організована таким чином, що "недостатньо підготовлена" особа рано чи пізно (швидше за все - раніше) опиниться поза конкуренцією.

"Студент, який навчається на контракті, може проходити курс без особливих знань, але для аспірантури це не підходить. Тут гроші не зіграють ролі — необхідні глибокі знання. Ідеться не лише про фахову спеціалізацію, а й про знання англійської мови, наприклад," — зазначає Володимир Берест.

За словами спікера, у травні кандидати повинні пройти єдиний професійний іспит, який є аналогом зовнішнього незалежного оцінювання, але на більш високому рівні. Якщо результат перевищує 160 балів, можна переходити до наступного етапу. У вибраному навчальному закладі необхідно скласти вступний іспит за спеціальністю, а іноді також представити дослідницьку пропозицію, що передбачає опис теми дисертації, яку планується розробити протягом чотирьох років. Якщо всі вимоги виконані, укладається угода з аспірантурою, що передбачає дотримання індивідуального навчального плану та подання звітів.

Перші два роки навчання в аспірантурі складаються із загальноосвітніх предметів: окрім спеціалізації, студенти вивчають мови, філософію, проходять педагогічну практику та різноманітні факультативи. Наступні два роки присвячені вже конкретній науковій спеціалізації, яку вибирає аспірант. В кінці кожного року необхідно складати іспити, подібно до бакалаврату та магістратури.

"Якщо не дотримуєшся навчального плану, це може призвести до "хвостів", і, відповідно, до відрахування. В даний час, особливо під час війни, випадки, коли студенти навчаються всі чотири роки без перерв, стали справжньою рідкістю. Щодо нових мовних іспитів, то більшість студентів вже володіє англійською на доволі високому рівні, і українською також, особливо в розмовному спілкуванні. Можливо, в когось можуть бути проблеми з граматикою, і в таких випадках існує ймовірність відрахування. Але було б абсолютно нерозумно відраховувати студента, який має перспективи стати вченим у сфері штучного інтелекту, через граматичні помилки", - зазначив завідувач кафедри Харківського національного університету імені Каразіна.

Отже, нові правила Кабінету Міністрів для аспірантів, скоріше за все, лише сприятимуть виявленню ухильників серед тих, хто навчається в гуманітарних спеціальностях, тоді як аспіранти природничих наук залишаться поза увагою.

Згідно з інформацією Міністерства освіти, на даний момент близько 3 тисяч аспірантів "військового набору" були відраховані з усіх вищих навчальних закладів України. Цей процес відбувся без проведення будь-яких нових загальнонаціональних мовних іспитів.

Читайте також