Данина Юлію Цезарю: думки експертів про найбільший скарб золотих монет у Великій Британії (відео)

У Великій Британії нещодавно було знайдено значний скарб золотих монет, що належать до залізного віку. Ця знахідка датується серединою I століття до нашої ери, коли місцеві племена почали випускати власні монети, відчуваючи при цьому зростаючий тиск з боку римських легіонів.
У Фокус.Технології запустили власний Telegram-канал! Підписуйтеся, щоб бути в курсі найновіших і найцікавіших подій у сфері науки!
Великий скарб Баддоу було виявлено в Челмсфорді, і ця знахідка вважається однією з найзначніших колекцій монет залізного віку у Великій Британії. Фахівці, серед яких Клер Віллетс з музею Челмсфорда, висловлюють думку, що ці монети можуть свідчити про конфлікт між племенами триновантів і катувеллаунів, а також можуть бути пов'язані з вторгненням Юлія Цезаря на британські землі в 54 році до нашої ери.
"Це перше археологічне свідчення, яке підтверджує письмові римські свідчення про військові дії між групами залізного віку", -- пояснила Віллетс. Знайдений на території, яку традиційно пов'язують з триновантами, скарб може також вказувати на пересування племен у цей період нестабільності.
Челмсфордська радниця Дженні Лардж відзначила важливість знахідки для місцевої історії, наголосивши на можливості заповнити давні прогалини в археологічній історії Челмсфорда. Музей зміг придбати скарб завдяки гранту у розмірі 250 000 фунтів стерлінгів (майже 335 000 доларів) від Фонду спадщини Національної лотереї, а також іншим місцевим пожертвам.
Ця колекція монет дає змогу зазирнути в епоху мінливих альянсів та економічного розвитку. Перехід від використання імпортованої кельтської валюти до карбування місцевих монет ознаменував поворотний момент у британському племінному суспільстві.
Обсяг знайденого скарбу спонукав археологів висунути версію, що він міг слугувати як данина, можливо, самому Цезарю, або ж бути прихованим у часи війни. Проте ця знахідка також викликала ряд правових питань: особа, яка виявила скарб, не отримала дозволу власника землі та не повідомила про виявлене, що призвело до кримінального покарання та позбавлення права на винагороду. Згідно з Законом про скарби 1996 року, компенсацію отримав лише власник землі.
Ці монети стануть центральним елементом культурної спадщини Челмсфорда. Лорі Роджерсон, співробітниця відділу зв'язків зі знахідками в Ессексі, очікує, що громадськість буде захоплена масштабом і багатством скарбу.
Запланована тимчасова виставка відбудеться влітку 2026 року, тоді як постійна експозиція відкриє свої двері навесні 2027 року. Ця виставка надасть відвідувачам унікальну можливість зануритися в епоху трансформацій, що відбулася в Британії, а також дослідити соціальні та політичні чинники, які впливали на життя у залізному віці під час початкових контактів з римлянами.
Раніше Фокус писав про Акведук Деліккемер у Туреччині. Колись він був частиною 22-кілометрової водної системи, яка постачала прісну воду з Ісламларського нагір'я до Патари, ключового прибережного міста стародавньої Лікії.
Ми також ділилися інформацією про несподіване знаходження в Туреччині. У місті, яке незабаром відвідає новообраний Папа Лев XIV, було знайдено давню мозаїку, що має зв'язок із першими християнськими громадами.