Данилюк-Ярмолаєва: Трампові тарифи - можливість для масштабних переговорів | Еспресо

Кожне століття в США відбуваються події, які можуть призвести до економічних криз, схожих на Велику депресію. Звісно, в наш час навряд чи селяни почнуть виливати молоко в канави.
Утім про всяк випадок треба нагадати, що минула Велика депресія зробила мегапопулярними праві радикальні рухи -- і так Адольф Гітлер переміг на демократичних виборах.
Найперше, що треба розуміти про митні тарифи Трампа для України: вони практично не впливають на нашу економіку, бо наше економічне сальдо мізерне. Головний виклик, що просити гроші аби перекрити дефіцит бюджету стане складніше -- просто пожаліти нас, бо в нас війна, уже не спрацює.
Тарифи Трампа -- це запрошення для всіх країн, до яких Америка запровадила мита, запропонувати щось феноменальне. Коротше, яка ваша вартість для США? Це ніщо інше як запрошення до великого торгу.
На виборах республіканці, разом із Дональдом Трампом, на всіх зустрічах із виборцями підкреслювали своє бажання змінити економічну ситуацію та повернути виробництво на американську землю. Проте, наскільки ефективною буде ця ініціатива з урахуванням нестачі робочої сили в країні, залишається під питанням, особливо враховуючи наміри президента США вислати всіх нелегальних мігрантів.
Трамп оголосив про старт усіх цих ініціатив з великою урочистістю. "Америка переживає свій золотий етап. Робочі місця і виробництва знову з'являться. Це також призведе до зниження цін для споживачів," – підкреслив президент США.
Читайте також: Мита Трампа: крок до проведення швидкої переможної війни
Він акцентував увагу на тому, що американці, які сплачують податки, "страждали від шахрайства протягом півстоліття", але тепер ця проблема, на його думку, буде вирішена. Трамп запевнив, що доходи від митних зборів будуть використані для зменшення податкового тягаря та погашення зовнішніх боргів, і це відбудеться "дуже швидко". Чи відгукнеться це в серцях і гаманцях виборців діда Донні -- побачимо у найближчих соціологічних опитуваннях в США.
А зараз варто зробити кілька висновків. Відмова від глобалізації, як і раніше, становить серйозний виклик для багатьох держав. Це стосується не лише основного конкурента Китаю, але й невеликих країн з локальними виробництвами, адже закриття ринків ускладнює їхню діяльність. І, зрештою, це питання торкається навіть Росії, яка за останні два десятиліття успішно скористалася можливостями безкордонної торгівлі для збагачення на енергії.
Незважаючи на те, що спроби досягти миру, будь то в секторі Газа чи під час пасхального перемир'я в Україні, розпадаються ще на етапі планування, Трамп твердо переконаний у своїй концепції "зробити Америку знову великою". У його уявленні ідеального світу Німеччина та Франція змагаються одна з одною, щоб надіслати свої урядові літаки до Вашингтона, аби швидко укласти угоди щодо постачання вина та автомобілів.
У Сполучених Штатах на сьогоднішній день є чимало козирів для цієї гри.
Можна скільки завгодно демонструвати у Овальному кабінеті сталеві яйця для підняття рейтингів, однак у американців є розвинені технології, а долар залишається основною валютою світу. Крім того, армія США значно перевершує в готовності багато збройних сил країн НАТО, які чекають на захист у вигляді ядерної парасольки.
Митні тарифи також можна розглядати як підготовку до потенційного конфлікту з Китаєм, ймовірність якого значно зростає. Це не що інше, як спроба повернути глобалізацію на користь Сполучених Штатів, адже протягом останніх двадцяти років вона сприяла лише зміцненню Китаю, який прагне витіснити свого суперника з позицій гегемона.
Читайте також: Трамп спровокував інфляцію всередині країни й світову економічну рецесію
Виготовлення найнеобхідніших предметів у домашніх умовах є критично важливим аспектом підготовки до війни. Український досвід продемонстрував, наскільки важко, коли доводиться шукати допомогу за кордоном для отримання дронів, медичних наборів, турнікетів, бронежилетів або навіть військової форми, оскільки подібні виробництва не були в пріоритеті або вважалися непопулярними.
Це стає тим важелем, за допомогою якого яструби Трампа, такі як міністр фінансів Скот Бессент, тиснуть на нас і примушують укладати угоду щодо корисних копалин, в якій кожна нова версія виявляється все менш вигідною.
З певною часткою задоволення можна констатувати, що світ невпинно прямує до Третьої світової війни, і з стратегічної точки зору це відповідає нашим інтересам. Не можна залишатися байдужими до нашої війни, спостерігаючи за нею, як за шоу на Netflix, і думати, що це нас не торкається.
Тож тим хлопцям і дівчатам нашого покоління, які в рожевих трусах знімають ТікТок, доведеться шити форму, збирати дрони та готуватись до штурмів на островах Тихого океану проти армії КНР.
Є, звісно, ймовірність, що концепція Трампа зазнає краху, як і багато інших простих рішень. Проте світ уже не повернеться до минулого — Трамп став своєрідним каталізатором, який прискорив певні процеси у глобальних змінах.
Спеціально для Еспресо
Про авторку: Марина Данилюк-Ярмолаєва, журналістка
Редакція не завжди погоджується з думками, які висловлюють автори блогів.