Не варто сприймати курс на рівні 42 гривень за долар як справедливий: експерти оцінили його згідно з індексом Біг-Мака.
Індекс Біг-Мака аналізує вартість певного набору продуктів, зокрема знаменитого бургера Біг-Мак, у різних країнах, що дає змогу оцінити справжню вартість валют.
Гривня зайняла шосту позицію з кінця у рейтингу найбільш недооцінених валют у світі, згідно з оновленим індексом Біг-Мака.
Стало відомо, як оцінили курс валюти в Україні.
Індекс Біг-Мака, впроваджений журналом The Economist у 1986 році, ґрунтується на принципі паритету купівельної спроможності (ПКС). Цей індекс аналізує ціни на певний набір товарів, зокрема на бургер Біг-Мак, у різних країнах, що дає змогу оцінити фактичний валютний курс.
Сьогодні в Україні Біг-Мак коштує 120 гривень, в той час як у США -- 5,79 долара. За цими даними курс гривні недооцінений на 50,7% відносно номінального обмінного курсу 42,0 гривні за долар. Водночас, курс за купівельною спроможністю мав би бути на рівні 20,73 гривні за долар.
В останні роки індекс демонструє помітну недооціненість гривні, що, проте, не дозволяє їй продовжувати девальвацію. У 2024 році гривня зайняла передостаннє восьме місце в індексі Біг-Мака.
На початок 2025 року найбільш недооціненими валютами стали валютні одиниці таких країн, як Тайвань, Індонезія, Індія, Єгипет і Південна Африка.
Серед валют, які зазнали переоцінки, можна виділити швейцарський франк, що підвищився на 38,0%, аргентинське песо з ростом на 20,1%, уругвайське песо, яке виросло на 19,3%, норвезьку крону з підвищенням на 15,3%, євро, що здорожчало на 2,8%, та колон Коста-Ріки з ростом на 1,9%.
Українці можуть скасувати обмін доларів та повернути кошти: в НБУ розкрили, як це зробити.
Курс валют та розмір зарплат: з'явились прогнози на 2025 рік, що чекає на українців.