Новини світу фінансів

Ціни на ягоди в Україні: скільки потрібно заплатити за кавун, вишні та малину?

В Україні через різке зниження температури навесні суттєво зросли ціни на фрукти та ягоди. Фокус підготував детальний огляд актуальних цін на сьогодні.

Навесні в Україні різкі похолодання призвели до суттєвого подорожчання фруктів та ягід. Негативний вплив несприятливих погодних умов позначився на врожайності, що викликало зменшення обсягів продукції та підвищення витрат на її виробництво. В результаті ціни на багато сезонних продуктів значно зросли, що відзначили як аграрії, так і споживачі.

Весняні заморозки 2025 року суттєво вплинули на врожаї фруктів в Україні, особливо абрикосів, яблук і лохини, що вже позначається на ціновій ситуації на ринку. Через несприятливі погодні умови у квітні значну частину абрикосового врожаю було втрачено, повідомив голова "Укрсадвинпрому" Володимир Печко.

Хоча не прогнозується повний брак абрикосів, їх наявність на ринках буде значно скорочена.

Одночасно з цим, персики зазнали невеликих втрат у врожаї, які в окремих регіонах досягли 20%. Натомість черешня, включаючи пізні сорти, вбереглася від значних ушкоджень. Щодо яблук, ситуація є більш складною: весняні заморозки негативно вплинули на цвітіння, особливо на деяких фермерських господарствах.

Лохина зазнала найбільших втрат: у Черкащині та північних регіонах України збитки становлять до 85%, тоді як на Закарпатті ранні сорти втратили близько 20%, а пізні – до 40%. Проте, завдяки розподілу плантацій по різних територіях, загальний обсяг врожаю лохини не зазнає суттєвих скорочень.

Економічний аналітик Олег Пендзин передбачає, що внаслідок втрат урожаю та значної залежності від імпортних постачань, ціни на персики та абрикоси можуть піднятися на 20-25% влітку цього року в порівнянні з попереднім роком.

Ціни також будуть під впливом курсу долара, який прямо корелює з вартістю імпортованих фруктів. Разом з тим, Андрій Новак, голова Комітету економістів України, відзначає, що сезонне зниження цін на овочі, ймовірно, відбудеться, особливо в сільських районах та малих містах.

Проте ступінь цього зниження буде визначатися цінами на енергоресурси та стабільністю національної грошової одиниці.

На українському ринку вже з'явилися перші партії кавунів урожаю 2025 року, але їх ціна виявилася приблизно на 10% вищою у порівнянні з минулим роком, згідно з інформацією, опублікованою порталом EastFruit. Сезон збору баштанних культур розпочався в південних областях країни та на Закарпатті практично в ті ж терміни, що й минулого року. Проте наразі значні обсяги кавунів пропонують лише деякі господарства.

Основні продажі відбуваються за ціною від 20 до 28 гривень за кілограм. Утім, пропозиція поки що дуже обмежена.

Фахівці у сфері агрономії прогнозують, що великі обсяги баштанних культур з’являться на ринку приблизно в середині липня. Водночас, аграрії не відкидають можливості, що з ростом пропозиції ціни на кавуни можуть суттєво зменшитися.

В Україні вартість черешні сягнула небувалих висот — в магазинах Києва її реалізують за ціною 1700 гривень за кілограм, повідомляє видання "Телеграф". Це практично дорівнює ціні на грам золота 500-ї проби. На цінниках вказано, що раніше ціна становила 2500 гривень за кілограм, але наразі діє знижка майже на третину — 800 гривень.

Згідно з інформацією аналітиків проекту EastFruit, ціни на черешню в Україні знову почали падати. Виробники змушені знижувати вартість через різке погіршення якісних показників цих кісточкових фруктів, що стало наслідком несприятливих погодних умов.

На минулому тижні середня оптова ціна на черешню в Україні коливалася між 140 і 200 грн/кг ($3,37-4,81/кг). Однак цього тижня спостерігається значне зниження цін у південних та центральних регіонах. Наразі виробники реалізують черешню за ціною 115-160 грн/кг ($2,77-3,85/кг), що на приблизно 18% нижче у порівнянні з минулим тижнем.

У 2025 році український ягідний ринок переживає безпрецедентний ріст цін на сировину для заморожування. За даними моніторингу цін від EastFruit, вишня та чорна смородина вже досягли історичних рекордів вартості. Основним фактором цього різкого зростання стали значні втрати врожаю внаслідок весняних заморозків, які торкнулися не тільки України, а й великої частини Східної та Центральної Європи, а також Туреччини.

Станом на сьогодні, ціна закупівлі вишні коливається між 60 та 85 грн за кілограм (1,2-1,7 євро за кілограм), і спостерігається тенденція до подорожчання.

Ще більшою несподіванкою стало те, що чорна смородина цього року коштує дорожче за вишню -- її купують по 70-90 грн/кг (1,4-1,8 євро/кг), хоча в окремі роки реалізувати цю ягоду було дуже важко. Зростає і ціна на малину, що теж радує садівників.

В умовах нинішніх закупівельних цін собівартість замороженої вишні сягне щонайменше 3,2 євро за кілограм, а чорної смородини -- близько 3,5 євро. За таких умов маржинальність для переробників буде мінімальною або зовсім відсутньою.

На ринку замороженої малини спостерігається значне підвищення цін. За інформацією аналітиків EastFruit, на початку липня 2025 року закупівельні ціни на малину в Україні миттєво зросли. Наразі вартість сировини коливається в межах 85-95 грн/кг (1,7-1,9 євро), що на 55% перевищує середній рівень, зафіксований лише десять днів тому.

Найвідчутніше подорожчала найдешевша малина -- на 70%, що свідчить про труднощі із заготівлею сировини та водночас про високі ціни на ринку малини нижчої якості.

Цього року сезон лохини в Україні розпочався приблизно 25-26 червня, що на тиждень пізніше в порівнянні з минулим роком, згідно з інформацією аналітичного порталу EastFruit.

В останні дні червня 2025 року в Україні розпочалося зниження цін на лохину, що стало наслідком значного зростання пропозиції на ринку. Наприклад, на оптовому ринку "Шувар" у Львові 27 червня ціна на цю ягоду коливалася в межах 380-450 гривень за кілограм. У Києві, на ринку "Столичний", 28 червня ціни піднялися до 500 гривень за кілограм, але вже до 30 червня знизилися до 400-480 гривень за кілограм. Найвищий показник ціни було зафіксовано 26 червня на одеському ринку "Початок", де лохина досягла 480 гривень за кілограм.

Аналітики вказують на те, що в найближчі тижні, у міру збільшення обсягів збору, можна очікувати продовження цінових корекцій. Однак стабільний попит запобігає різкому падінню цін, зберігаючи привабливість лохини на фоні загального зростання пропозиції.

На початку червня в одному з українських супермаркетів було зафіксовано шокуючу ціну на малину, яка викликала подив у споживачів. За інформацією з соціальних мереж, на ціннику значилося, що свіжа ягода коштує 1 500 грн за кілограм. Агроексперти роз'яснили, які труднощі з врожаєм малини очікуються в 2025 році.

Фокус також писав, що українець провів соціальний експеримент, порівнявши рівень заробітних плат і вартість продуктових наборів у супермаркетах Австралії та України.

Читайте також