Новини світу фінансів

Ціни на сигарети в Україні зазнають суттєвих змін, оскільки новий закон вже отримав схвалення: яка буде вартість пачки з наступного року?

В Україні ціни на сигарети прив'язали до євро, схваливши 4 грудня законопроєкт 11090. Це призведе до значного подорожчання пачки вже з наступного року, а разом з тим зростатимуть надходження до бюджету. Про те, як і чому перерахують ціни на сигарети та що передбачено в новому законі, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Як зростуть ціни на сигарети: розрахунки OBOZ.UA

В Європейському Союзі встановлено мінімальну акцизну ставку для сигарет у розмірі 90 євро за тисячу одиниць, що дорівнює 1,8 євро за стандартну пачку з 20 сигарет. В Україні ж акцизний збір на пачку наразі становить лише 50,3 грн, що еквівалентно приблизно 1,1 євро. Це означає, що для приведення українського акцизу у відповідність до європейських норм, його потрібно буде підвищити щонайменше на 62%, що, в свою чергу, призведе до зростання цін на сигарети.

Підвищення акцизів триває вже впродовж багатьох років. Однак підвищення акцизів відбувалося з прив'язкою до гривні. Національна валюта девальвувала, тому стало зрозуміло, що для виконання євродирективи необхідно прив'язувати акцизи до європейської валюти.

OBOZ.UA провів аналіз потенційного підвищення цін на сигарети у зв'язку з введенням нового акцизу. У своїх розрахунках ми використали актуальний курс долара до євро, а також прогнози зростання курсу долара в Україні від Міжнародного валютного фонду. Крім того, було враховано, що акциз, згідно з умовами директиви, становить 60% від вартості пачки. Це лише орієнтовні оцінки, які можуть змінюватись залежно від коливань курсу долара щодо євро, а також у випадку, якщо прогнози МВФ щодо курсу гривні не справдяться.

Однак якщо припустити, що в МВФ не помилились, а європейська валюта утримуватиме сталі позиції стосовно долара, наступного року в середньому пачка сигарет середнього класу може подорожчати орієнтовно на 28,6 грн. Ціни зростатимуть не одразу. Річ у тому, що в магазинах, супермаркетах і навіть на заводах є певний запас продукції. Тому в січні українці купуватимуть сигарети, які були виготовлені та з яких було сплачено акциз ще в грудні.

У 2028 році, згідно з прогнозами, вартість пачки сигарет може досягти приблизно 160,5 грн. "Міжнародний валютний фонд рекомендує вжити заходів для подальшого підвищення акцизних ставок на тютюнові вироби відповідно до вимог директиви 2011/64/ЄС, а також виражати їх у євро в рамках програми для України "Механізм розширеного фінансування" (The Extended Fund Facility, EFF). Зокрема, Національна стратегія доходів до 2030 року, затверджена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року №1218, передбачає встановлення ставок акцизного податку на тютюнові вироби в євро та продовження графіка наближення їхніх розмірів до мінімальних рівнів, визначених директивою 2011/64/ЄС", - зазначено в пояснювальній записці Міністерства фінансів.

Битва за трильйони: який прибуток отримає державний бюджет?

Питання підвищення акцизних зборів на тютюнові вироби є серйозною проблемою для виробників сигарет. Чим вищі ціни на сигарети, тим більше українці задумуються про можливість відмовитися від цієї шкідливої та витратної звички. За даними дослідження громадської організації "Життя", у 2015 році, коли середній акциз на пачку становив 6,08 грн, кількість курців досягала 6,7 мільйона. З часом акцизи поступово зростали, і до 2019 року акциз на пачку вже становив 19,6 грн, а кількість курців зменшилася до 5,56 мільйонів. Таким чином, значно зросли й доходи державного бюджету від акцизів, які протягом зазначеного періоду виросли з 22,1 мільярда до 44,1 мільярда гривень на рік.

Позиція тютюнових компаній полягає в тому, що підвищення акцизів є недоцільним, оскільки це, на їхню думку, сприяє збільшенню тіньового ринку. Проте, реальний стан справ свідчить, що тіньова економіка буде існувати доти, поки не будуть впроваджені ефективні механізми контролю. Опозиційні фракції не підтримали цей документ: "Європейська солідарність" та "Батьківщина" не проголосували жодним голосом. Варто зазначити, що представник "Батьківщини" під час голосування намагався пояснити, що підвищення акцизів призведе до подорожчання сигарет, що може бути невигідним для військових, адже серед захисників України є чимало курців. Натомість, в "Європейській солідарності" справедливо підкреслили, що існують несправедливі пільги для виробників електронних сигарет, таких як "айкоси".

"Якщо казати про підвищення податків для тих, хто виробляє, продає, експортує, - це одна історія, а якщо це відбивається на кінцевому споживачу-покупцю, це інша річ. Я звертаюсь до голови комітету: чи правда, що ціна на пачку цигарок зросте на 40 грн для покупця?.. Саме наші військовослужбовці, які, за статистикою, 90% курять, не від хорошого життя. Чи це правда, що це відіб'ється на них, на кінцевому споживачеві?" - заявив під час виступу представник "Батьківщини".

Звідки депутат отримав дані про кількість курців серед військовослужбовців — залишається незрозумілим. Саме ж твердження виглядає доволі маніпулятивно. Олексій Гончаренко, представник "Європейської солідарності", у своїй промові підкреслив, що він та його колеги не підтримують цей документ, оскільки акциз не підвищується на ТВЕНи, що створює певні переваги. Гончаренко пов'язав цю ситуацію з тим, що члени "Слуги народу" самі використовують "айкоси" у комфорті своїх кабінетів і біля туалетів Верховної Ради, тому не бажають витрачати більше на цю шкідливу звичку.

Представники громадської організації "Життя" заявили, що позиція Міністерства фінансів та голови відповідного комітету щодо введення 20% податкової пільги для ТВЕН була обґрунтована нібито вимогою Міжнародного валютного фонду, яка насправді не має підстав. Вивчивши лист МВФ, ми виявили, що організація рекомендує встановити акциз на ТВЕН у межах 45-90 євро за 1000 одиниць. Це відповідає узгодженому підвищенню акцизу на ТВЕН на рівні з акцизами на сигарети, що становить 90 євро.

Однак у будь-якому випадку документ, хоч і в урізаному форматі без ТВЕНів, ухвалили. Після підпису документа, починаючи з нового року, сигарети почнуть поступово дорожчати. Додатково бюджет може отримати, згідно з розрахунками Мінфіну, у 2025 році близько 612 млн грн, у 2026 році - 5 млрд млн грн, у 2027 році - 9,3 млрд грн, у 2028 році - 13,8 млрд грн.

Читайте також