Новини світу фінансів

Чотири провідні банківські установи та асоціації уклали угоду, спрямовану на покращення фінансового моніторингу.

Чотири банки - Приватбанк. Ощадбанк, Monobank і Райффайзен - і Національна асоціація банків України та Асоціація українських банків підписали в Нацбанку меморандум "Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг", передає "Інтерфакс-Україна".

Станом на 1 жовтня цього року, ці чотири банки контролювали 64,5% загальної суми коштів населення в банківських установах та 87,5% всіх активних платіжних карток.

Меморандум передбачає впровадження узгоджених ринкових практик і методів для належної ідентифікації клієнтів та моніторингу їх фінансових транзакцій. Зокрема, для клієнтів із високим ризиком, які не можуть підтвердити свої доходи, вводиться місячний ліміт операцій у розмірі 50 тис. грн, починаючи з 1 лютого 2025 року. Для клієнтів середнього та низького рівня ризику ліміт складе 150 тис. грн на місяць з 1 лютого, а з 1 червня зменшиться до 100 тис. грн. Ці обмеження стосуються не лише переказів з картки на картку, а й усіх операцій з поточних рахунків на користь фізичних осіб, у тому числі через iBAN.

Згідно з меморандумом, у випадку суттєвих накопичень або додатково підтверджених доходів, фінансові установи визначатимуть індивідуальні ліміти для своїх клієнтів, беручи до уваги їхній рівень доходу.

Цей документ також визначає методи обміну банківською інформацією та передбачає посилення нагляду за діяльністю фізичних осіб-підприємців. Він обмежує відкриття рахунків для клієнтів, які не можуть підтвердити свої доходи, до трьох рахунків в одній валюті, а також вводить більш суворий контроль за нічними платежами.

Голова Національного банку Андрій Пишний висловив упевненість, що до меморандуму приєднаються й інші фінансові установи, а також спростував чутки про можливі ризики для банків, які вирішать не підписувати цей документ.

Меморандум буде діяти протягом терміну воєнного стану або до моменту запровадження реєстру "дропів". Національний банк України повідомив, що цей реєстр може запрацювати вже у другому кварталі 2026 року. Сторони, які підписали меморандум, пропонують надати банкам, що приєднаються до угоди, доступ до офіційних даних через платформу "Дія", включаючи інформацію про доходи клієнтів, судові справи та інше.

Читайте також