Чому долар є провідною валютою у глобальному масштабі?

США -- гігантська економіка (25% світової), і вона зростає швидше за інші розвинені країни. Американці довели вміння заробляти, винаходити, залучати таланти з усього світу. Тому їм із задоволенням дають у борг, для чого іноземці обмінюють на долари свою валюту, товари чи послуги -- і вкладають їх назад в американські активи.
У США верховенство закону, що гарантує недоторканність приватної власності, захист від свавілля та передбачуване правове поле для бізнесу.
У США розвинені інститути -- від фінансового регулювання та нагляду до провідної ролі США в міжнародних організаціях на кшталт Міжнародного валютного фонду.
У Сполучених Штатах існує вільний капіталізм, що означає відсутність будь-яких обмежень на конвертацію доларів та здійснення операцій з фінансовими активами іноземними громадянами.
У Сполучених Штатах існує один з найрозвиненіших фінансових ринків, де отримати кредит у доларах є просто та вигідно, і саме тому багато людей користуються цією можливістю.
У Сполучених Штатах існує незалежний центральний банк, що забезпечує стабільність, прозорість та обґрунтованість монетарної політики, вільної від політичного впливу.
Доларові облігації -- найліквідніший актив у світі. Щоденні обороти торгів ними -- близько 1 трлн доларів, і це лише верхівка айсберга. Іншими словами, їх стільки, що навіть у кризу ціни тримаються, а не обвалюються, скільки б не продавали інвестори. Тому немає кращого інструменту для гарантованого повернення вкладеного у разі панічного розпродажу на ринку.
Долар -- головна валюта розрахунків у світі. Ціни на найбільших товарних біржах встановлюються в доларах. Безготівковий долар доступний в усьому світі практично в необмежених кількостях через своп-лінії з ФРС. А готівковий долар популярніший за інші валюти: майже половина всіх доларів в обігу за кордоном, а в деяких країнах він взагалі замінює власну валюту у внутрішніх розрахунках.
Комерція. США активно ведуть торгові відносини з різними країнами. Їхній ринок є надзвичайно різноманітним і привабливим, а країна займає перше місце у світі за видобутком нафти та газу, а також експортує технології та сільськогосподарську продукцію. Для всіх, хто має справу з торгівлею з США, необхідні долари.
США -- лідер Заходу, і навіть якщо країни, що розвиваються, на кшталт Росії чи Китаю, хочуть відійти від долара, розвиненим Німеччині чи Японії, наприклад, досі це було не потрібно. А вільних грошей у багатих країн більше, ніж у бідних, і вони із задоволенням вкладають їх у доларові активи з вищеперелічених причин.
Трамп підпиляв практично всі ці 10 ніжок трону, на якому сидить цар-валюта долар. І ось яким чином:
Трамп ставить під загрозу економічний розвиток США, оскільки його тарифи призводять до зростання цін на імпортні товари. Це залишає компаніям менше ресурсів для інновацій, а споживачам — менше можливостей для витрат. Крім того, його нападки на іммігрантів і вищі навчальні заклади позбавляють країну іноземних науковців та спеціалістів.
Трамп загрожує верховенству закону. Його нахабність вже поставила Америку на межу конституційної кризи.
Трамп підриває основи американських інституцій влади, а за його наказом Маск спрощує бюрократичні процеси. Сам Трамп віддає перевагу обходити професійних чиновників і покладається на своє близьке оточення, яке складається з поступливих мільярдерів, родичів і телеведучих для управління державними справами.
Команда Трампа висуває пропозиції щодо обмеження свободи руху капіталу. Хоча наразі це лише теоретичні міркування, навіть невеликий натяк на можливість часткового дефолту за боргами або введення податку на купівлю цінних паперів іноземцями може призвести до тривалих переживань серед інвесторів.
На гігантський американський фінансовий ринок Трамп замахнутися не в силах. Потрібні роки руйнувань та інновацій, щоб він поступився пальмою першості та позбувся глибини та ліквідності.
Трамп давно нападає на главу ФРС і теоретично може змусити його піти. Він навіть обмовився про це нещодавно -- але піднялася така паніка, що на ранок Трамп пообіцяв не звільняти Джея Пауелла. Щоправда, йому й так через рік на пенсію, а замість нього посаду пророкують прихильнику Трампа Кевіну Уоршу. Отже, питання про незалежність центробанку відкрите, хоча для повного контролю над ФРС однієї зміни голови Трампу не вистачить -- рішення там приймаються радою керівників.
Трамп загрожує популярності американських держоблігацій у іноземців.
Вплив долара як основної валюти для міжнародних розрахунків підривається через активне використання США фінансових санкцій. Трамп неодноразово висловлював думку, що його попередники переборщили з введенням санкцій, проте сам він не скасував жодної з них, а, навпаки, ініціював нові.
І до Трампа частка США у світовій торгівлі знижувалася, а отже, і попит на долари зростав не такими темпами, як раніше. Тепер же Трамп хоче взагалі ізолювати країну: "в Америці все є, нам ніхто не потрібен".
Безумовна довіра союзників до США та долара була підірвана діями Трампа. Канада, яку він має намір анексувати, почала активно захищати свої інтереси. Європа, яку Трамп відмовляється підтримувати, навчається покладатися на власні сили. Це все впливає на бажання громадян, підприємств та центральних банків цих країн купувати долари, щоб інвестувати їх у США або витрачати на відпочинок чи освіту в Америці.