Чи доцільно інвестувати у долари: експерти дали поради українцям щодо найвигідніших способів розміщення капіталу.
Вкладання гривні, зокрема в депозити та облігації внутрішньої позики (ОВДП), можуть виявитися більш вигідними для українців, ніж придбання доларів. Декілька банкірів та фінансових аналітиків вважають, що купівля іноземної валюти в спробі збільшити свої заощадження не є справжньою інвестицією.
Зокрема, директор департаменту роздрібного бізнесу Глобус Банку Дмитро Замотаєв повідомив "24 Каналу", що чистий дохід від річних депозитів у гривні може досягати 4%. Водночас, з огляду на можливі жорсткі митні обмеження, інфляція в США до 2025 року може скласти 2,4-3%.
А це, за словами банкіра, означає, що купівельна спроможність долара поступово знижуватиметься не лише у США, а й в Україні. Таким чином, долар не захистить від інфляції та не гарантує значного прибутку.
"На мій погляд, у довгостроковій перспективі, згідно з прогнозом НБУ (очікується скорочення інфляції у другому півріччі до 8-9% р/р), саме довгострокові гривневі вклади можуть сміливо конкурувати з купівлею валюти. Адже за сприятливих економічних умов чистий прибуток на вклади від 1 року може становити до 4%", - пояснив Замотаєв. За його словами, купівля валюти не є повноцінною інвестицією, а скоріше звичайним обміном.
Схожу пораду українцям раніше висловлював економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай. Він зазначав, що Національний банк прагне зробити гривневі депозити та облігації привабливими для громадян, щоб їхня прибутковість перевищувала річну девальвацію гривні. Тому ті українці, які просто купують іноземну валюту, зокрема долари, і зберігають її удома, ризикують втратити частину вартості цих заощаджень.
"Купити ОВДП або вкласти гроші на депозит має бути не менш привабливим варіантом, ніж купити євро або долар і покласти під подушку. Я не розумію, чому українці все ще купують валюту і просто зберігають її вдома, понад суму "заначки на форс-мажор". Таким чином вони втрачають вартість цих коштів через інфляцію, наражаються на додаткові ризики, такі як крадіжки, пожежі, обстріли тощо", - сказав Гайдай.
Експерт також не рекомендує інвестувати в нерухомість через надмірні ризики. "Сьогодні я б точно інвестував у додаткові бетонометри для отримання прибутку. Ризик і невизначеність на такому рівні занадто великі в умовах сучасної рентабельності," - підкреслив він.
Фінансовий аналітик Олексій Козирєв вважає, що оптимальним буде розподілити свої інвестиції. На його думку, близько 40% заощаджень слід зберігати в гривневих інструментах, тоді як 50-55% варто інвестувати в іноземну валюту.
5-10% заощаджень, що залишилися, за його словами, можна вкласти в дорогоцінні метали. Зокрема, золото чи срібло - "залежно від вашого стану та поінформованості про роботу цього ринку", зазначав експерт.
Згідно з інформацією OBOZ.UA, фінансові установи України суттєво наростили обсяги імпорту готівкової іноземної валюти. Протягом року цей показник зріс майже на 70%. Ця тенденція свідчить про зростаючий інтерес населення до купівлі іноземної валюти в банківських касах.