Новини світу фінансів

Чи відновить Україна плаваючий курс: позиція Національного банку України

Щоб зменшити втручання з боку регулятора, потрібно дотриматися двох умов.

Економічна ситуація в Україні зазнала значних труднощів після масштабного вторгнення Росії. Національний банк активно регулює валютний ринок, щоб запобігти різким коливанням.

"До повномасштабного вторгнення Національний банк мінімально втручався в роботу валютного ринку. Операції здебільшого стосувалися або купівлі заздалегідь визначеного невеликого обсягу валюти для поступового накопичення міжнародних резервів, або проводилися для згладжування волатильності, але в значно менших обсягах, ніж зараз", - нагадав заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук в інтерв'ю Укрінформу.

Він зазначив, що для зменшення регуляторного втручання першочерговим завданням є зниження структурного дефіциту валюти в приватному секторі та ліквідація надлишків валюти в державному секторі.

"На даний момент важко робити висновки, оскільки, згідно з нашими прогнозами, навіть незважаючи на передбачуване значне зменшення дефіциту бюджету у 2026 році, він все ще залишиться на високому рівні - перевищуючи 10% від ВВП. Ми також вважаємо, що міжнародна підтримка залишиться на високому рівні," - резюмував Ніколайчук.

Перед початком повномасштабної агресії в Україні діяла система плаваючого курсоутворення. 24 лютого 2022 року Національний банк України зафіксував курс гривні до долара на позначці 29,25 грн за долар, а вже у липні 2022 року курс був ослаблений до 36,57 грн за долар.

З 3 жовтня 2023 року Нацбанк запровадив гнучкий курс. Керована гнучкість курсу відрізняється від режиму плаваючого курсоутворення.

Читайте також