У зв'язку з енергетичною кризою уряд Ірану ухвалив рішення про деномінацію ріала за курсом 10000:1.
Зображення: Українська служба зовнішньої розвідки
Протягом минулого тижня в іранських провінціях Гілан, Голестан, Ардебіль та Альборз спостерігаються прояви енергетичної кризи.
Цю інформацію оприлюднила Служба зовнішньої розвідки.
Державні органи або зовсім не працюють, або функціонують за скороченим графіком. Освіта перейшла на дистанційний формат, а глава держави Масуд Пезешкіан закликав громадян зменшити температуру в своїх оселях щонайменше на два градуси.
Серед факторів, що сприяють кризі, можна виділити: західні санкції, невдале управління державою, застаріла інфраструктура, надмірне споживання ресурсів, а також наслідки атак Ізраїлю на енергетичні об'єкти.
Іран стикається з труднощами у виробництві необхідної кількості електроенергії, водночас не маючи можливості зменшити своє споживання. На 20 грудня 17 електростанцій у країні припинили свою роботу, тоді як інші функціонують лише в обмеженому режимі.
Іран стикається з серйозною енергетичною кризою, унаслідок якої виробничі потужності фактично зупинилися.
Голова координаційної ради промисловості Ірану зазначив, що енергетична ситуація в країні є "катастрофічною і не має аналогів серед усіх попередніх криз". За його словами, лише за останній тиждень обсяги виробництва зменшилися на 30-50 %.
В умовах енергетичної кризи керівництво Ірану вирішило провести грошову реформу та деномінацію ріала. Президент вніс на розгляд парламенту законопроєкт про перехід на нову національну валюту - туман, який повинен буде замінити іранський ріал. Складовою грошової реформи є деномінація у співвідношенні 10000:1.
"Такі заходи зумовлені рекордним зниженням ринкового курсу іранського ріалу. 19 грудня було зафіксовано історичний мінімум: 777 тисяч ріалів за один долар США. Причини девальвації ріалу включають високий рівень інфляції, який у 2024 році досяг 37,3 % (у 2023 році інфляція становила 50 %). Водночас офіційний курс Центрального банку Ірану залишається незмінним з 2017 року — 420 тисяч ріалів за долар. Це створює серйозні труднощі для експортерів, які змушені обмінювати зароблені за кордоном долари на ріали за цим офіційним курсом", - підкреслили в розвідці.