Новини світу фінансів

За прогнозами, частка непрацюючих кредитів може знизитися до довоєнних показників вже в 2025 році.

Журналіст, категорія "Фінанси" на LIGA.net

За даними НБУ, частка NPL у банківському секторі за перші три місяці 2025 року знизилася до 28,6%, що на 1,7 в. п. менше, ніж на початку року, і на 8,8 в. п. менше ніж на початку 2024 року (37,4%). У цьому році вона може знизитися до 27-25%, якщо збережуться нинішні тенденції в економіці України.

Цей прогноз представив Юрій Пінчук, партнер та заступник керівника практики з NPL та Due Diligence в адвокатському об'єднанні Investment Lawyer Group.

Нагадаємо, що до початку повномасштабного вторгнення Росії рівень непогашених кредитів (NPL) в українських банках поступово знижувався з 2018 року: з 55% до 27% на 1 березня 2022 року. Однак у травні 2023 року цей показник знову зріс до рекордних 39,3%.

"Він зазначив, що українські банки справді змогли істотно знизити обсяг проблемних кредитів."

Переважно це реалізується через списання безперспективних боргових зобов'язань.

На думку юриста, для подальшого зниження показника NPL в Україні, необхідно розвивати вторинний ринок боргів, спростити судові процедури та посилити захист прав кредиторів.

Найбільша частка проблемних кредитів традиційно концентрується у корпоративному секторі (37% станом на 1 квітня), особливо в галузях, чутливих до економічних криз, таких як будівництво, нерухомість і промисловість.

"У фізичних осіб ситуація суттєво краща завдяки більшій фінансовій дисципліні та стабільності доходів (14,3%). Тому зусилля банків у розчищенні портфелів мають бути зосереджені насамперед на корпоративних клієнтах і на пошуку ефективних механізмів стягнення або продажу прав вимоги за їхніми боргами", - підкреслює Пінчук.

Основна частина непрацюючих активів у банківській системі продовжує зосереджуватися в державних банках. Попри те, що у 2024 році вони здійснили найбільші обсяги списання безнадійних боргів. За даними НБУ, станом на 1 квітня 2025 року частка NPL у державних банках склала 41,1%, що на 1,9 в. п. менше, ніж на початку року.

"За прогнозами на 2025 рік, державні банки почнуть активніше використовувати механізм продажу прав вимоги на проблемні кредити, що є прямою рекомендацією НБУ як одного з найдієвіших методів для покращення балансів. Для ефективної реалізації цієї стратегії необхідно усунути адміністративні перешкоди та забезпечити прозорість процесів", — зазначає юрист.

Читайте також