Борис Кушнірук. Трамп ініціював глобальний торговий конфлікт: які наслідки це матиме для України?

Сполучені Штати ввели нові імпортні мита на товари з усіх країн, за винятком Росії. Розмір тарифів варіюється від 10% до 97%, що вже призвело до зниження фондового ринку США більш ніж на $2 трлн. Європейський Союз і Китай готують свої відповіді, в той час як українські підприємці аналізують можливі ризики та вигоди. Фахівці повідомляють, що адміністрація Трампа ініціювала справжню торговельну війну на світовій арені. Як це вплине на Україну, From-UA звернувся за коментарем до економіста Бориса Кушнірука.
Він запровадив первинні 10% на всі країни, включаючи Україну. Проте варто зазначити, що наш експорт до США становить лише 850-880 мільйонів доларів, що є досить незначною сумою. З цієї суми близько 550 мільйонів доларів припадає на експорт чорних металів та виробів з них. Отже, в цілому, обсяги нашої торгівлі з США незначні. Це важливо усвідомлювати, адже суттєвих потреб у нашій співпраці немає. Що стосується імпорту, ми отримуємо товари з США на суму 3,8 мільярда доларів. Таким чином, з точки зору логіки Трампа, Україна виглядає привабливою: ми імпортуємо більше, ніж експортуємо.
Але інша справа, що проблема для України може виникнути в самому факті дестабілізації світової економіки. І тоді це може суттєво вплинути на ситуацію в світі, і це може бути негативом, оскільки якщо економічна ситуація в світі стане погіршуватися, то багатьом стане не до проблем України. Я вже не кажу про те, що ціни на деякі товари можуть впасти, в тому числі і на аграрну продукцію, яка зараз є головною статтею експорту. На ту ж саму металургію можуть впасти ціни. І це буде негативом. Тобто напряму нас ці тарифи особливо не зачіпають, але опосередковано проблеми можуть виникнути, причому доволі суттєві.
Сьогодні надійшла інформація про те, що курс американського долара знизився щодо основних світових валют, таких як євро, швейцарський франк, британський фунт тощо. Проте по відношенню до гривні та китайського юаню він, навпаки, зміцнився. Зниження курсу долара по відношенню до євро стало рекордним за останнє десятиліття, перевищивши 2%. Чи слід українцям турбуватися з цього приводу?
На мою думку, ми маємо достатньо проблем, окрім змін курсу долара. Яка ситуація може виникнути для українців у цьому контексті? Оскільки євро розраховується через крос-курс долара, падіння курсу долара щодо євро означає, що євро подорожчає для нас. Це призводить до зростання вартості євро, що вплине на тих, хто планує подорожі до Європи. Для багатьох людей, які вирушають туди, це означатиме, що витрати на євро зростуть. Відповідно, це негативний аспект, адже євро стає дорожчим, що є неприємною новиною.
Щодо китайського юаня, я насправді не знаю, хто звертає на це увагу в нашій країні. Зазвичай, у нашій торгівлі ми використовуємо долари. Ми закуповуємо товари в Китаї за долари. Отже, якщо курс долара падає по відношенню до юаня, це може призвести до зниження цін на деякі товари. Проте я особисто вважаю, що Україні слід ввести ПДВ на всі імпортні закупівлі з Китаю, адже наразі ми не сплачуємо ПДВ, якщо сума замовлення менша за певний поріг, що є неправильно. Більше того, я підтримую ідею введення мит, оскільки більшість товарів, які ми імпортуємо з Китаю, можуть бути вироблені в Україні. Таким чином, я вважаю, що ми повинні захищати наш внутрішній ринок, навіть якщо це буде хоча б частково.