Бізнес має борг у розмірі 21 мільярда доларів за валютні кредити, які були отримані раніше, згідно з даними НБУ – Delo.ua.

Про це повідомляє Delo.ua з посиланням на слова голови Національного банку України Андрія Пишного у блозі для Укрінформу.
Він підкреслив, що існуючі обмеження не дають змоги підприємствам погашати "старі" позики, дозволяючи лише виплату відсотків за певних умов. Однак, НБУ не здатен суттєво послабити ці обмеження через загрозу різкого збільшення попиту на іноземну валюту.
Ситуація з оплатою за "старий" імпорт, яка наразі є забороненою, є подібною. У минулому році реальні потреби бізнесу в таких операціях досягли 3,2 мільярда доларів.
Щоб розв'язати цю проблему, минулого тижня НБУ запустив механізм стимулюючої валютної лібералізації, який дозволяє бізнесу проводити окремі операції понад встановлені ліміти та обмеження в межах "інвестиційного ліміту".
"Національний банк України дозволив підприємствам здійснювати певні фінансові операції, перевищуючи встановлені ліміти та обмеження. Проте існує одна суттєва умова – це має відбуватися в рамках інвестиційного ліміту, який відповідає обсягу іноземних інвестицій в іноземній валюті, залучених підприємствами до свого статутного капіталу з-за кордону з 12 травня 2025 року," - зазначив Пишний.
Він наголосив, що це дасть змогу бізнесу здійснювати важливі платежі за імпорт товарів, що були поставлені до 23 лютого 2021 року та зовнішні кредити, отримані до 20 червня 2023 року, але лише в межах залучених в Україну коштів.
Нагадаємо, у 2024 році до банків, що ліквідуються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, надійшло 433,7 млн грн від погашення заборгованості за реструктуризованими кредитами.