Новини світу фінансів

Згідно з опитуванням Національного банку України, бізнес підвищив свої прогнози щодо економічного зростання в 2025 році.

Основним чинником ризику для бізнесу продовжує залишатися війна.

У першому кварталі 2023 року українські компанії покращили свої прогнози стосовно ділової активності та інвестицій на найближчі 12 місяців. Це сталося незважаючи на помірне зростання інфляції та стабілізацію валютних курсів. Індекс ділових очікувань підприємств піднявся до 108,2% з попередніх 101,8% у IV кварталі 2022 року. Це свідчить про позитивні настрої в багатьох регіонах та секторах, особливо у контексті обсягів продажів і зайнятості. Цю інформацію наводить нове дослідження Національного банку України.

Головними труднощами для компаній продовжують бути військові конфлікти та їх наслідки, а також суттєва нестача висококваліфікованих спеціалістів, яка за останні два роки зросла в 2,5 рази.

Бізнес сподівається на збільшення обсягів виробництва товарів і послуг, особливо серед великих компаній, експортерів та підприємств у переробній галузі: співвідношення відповідей становить 15.6% (у IV кварталі - "мінус" 1.4%).

Очікується, що рівень інфляції складе 11,5% на рік, що є незначно вищим у порівнянні з попереднім кварталом. Близько 60% опитаних вважають, що інфляція перевищить 10%.

Зниження прогнозів щодо обмінного курсу продовжилося: середнє значення, яке респонденти передбачають через рік, склало 44.23 грн за долар, порівняно з 44.42 грн за долар у попередньому кварталі. 61.6% опитаних вважають, що в наступні 12 місяців курс долара буде коливатися в межах 42.01 - 45.00 грн.

Підприємства також покращили оцінки свого фінансово-економічного стану та розвитку, зокрема у будівництві та переробній промисловості, а також очікують збільшення обсягів реалізації продукції як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Зросли інвестиційні видатки на машини, обладнання та будівельні роботи, а підприємства, що залучають іноземні інвестиції, планують їх збільшення.

Попит на позикові кошти збільшується, але частка підприємств, які планують брати кредити, майже не змінилася. Перевага надається кредитам у національній валюті, а головною перешкодою залишається висока ставка. Водночас покращуються умови доступу до банківських кредитів.

Читайте також