Новини світу фінансів

Бізнес знизив свої прогнози щодо економічного зростання в порівнянні з початковими оцінками на початку року, - зазначає НБУ.

У другому кварталі цього року в Україні бізнес продовжує демонструвати оптимістичні оцінки щодо ділової активності на найближчі 12 місяців. Проте, Індекс ділових очікувань (ІДО) підприємств знизився до 103,1%, у порівнянні з 108,2% у першому кварталі 2025 року.

Цю інформацію надає Національний банк України.

Згідно з повідомленнями, підприємства в Україні все ще сподіваються на зростання обсягів виробництва товарів і послуг протягом найближчого року: баланс відповідей становить 9,2% (в першому кварталі цей показник був 15,6%).

Активізацію виробництва очікували респонденти з 15 областей, представники всіх видів економічної діяльності, крім транспорту та зв'язку, а також всі за розміром та напрямами діяльності. Найвищі очікування продемонстрували підприємства енерго-та водопостачання, великі підприємства, а також ті, що здійснюють лише експортні операції.

Очікування щодо інфляції вперше за рік покращились: у другому кварталі прогнозована річна інфляція на найближчі 12 місяців склала 10,9%, що є зниженням у порівнянні з 11,5% у попередньому кварталі. Кількість респондентів, які вважають, що інфляція перевищить 15%, зменшилася до 15% з 20,1% за результатами минулого опитування.

Воєнні дії залишаються найвагомішим проінфляційним чинником для 78,4% респондентів. Також респонденти очікували посилення впливу таких чинників, як "ціни на світових ринках" та "доходи населення".

У свою чергу, вже третій квартал поспіль спостерігається зниження оцінок стосовно впливу валютних коливань. Також значно зменшилися прогнози щодо наслідків "податкових реформ".

Поліпшення прогнозів стосовно курсу гривні триває: згідно з опитуваннями, середнє очікуване значення обмінного курсу через рік становить 43,84 грн за долар (попередній квартал - 44,23 грн/$1). 64,6% опитаних вважають, що курс буде в межах 42,01-45 грн/$1.

Підприємства продовжують висловлювати песимістичні оцінки стосовно свого фінансово-економічного становища: співвідношення відповідей зафіксувало "мінус" 5,3%, що є погіршенням у порівнянні з "мінус" 3,4% у першому кварталі.

Респонденти продовжили позитивно оцінювати зміни фінансово-економічного стану власних підприємств у наступні 12 місяців: баланс відповідей - 2,4% (у першому кварталі 2025 року - 4,7%).

Респонденти в основному покращили свої оцінки щодо різних видів діяльності, особливо в добувній промисловості, сільському господарстві, а також у сфері енергетики та водопостачання. Проте учасники з торгівлі продовжують залишатися з песимістичними прогнозами.

Підприємства, що залучають іноземні інвестиції, продовжують очікувати на зростання їх обсягів у наступні 12 місяців, хоча й дещо нижчими темпами: баланс відповідей - 14,3% (у першому кварталі - 17,2%). Найвищі очікування мали підприємства транспорту та зв'язку, а також енерго- та водопостачання.

Частка респондентів, які в наступні 12 місяців планують залучати іноземні інвестиції, становила 20,2% порівняно з 19,2% у попередньому опитуванні.

Респонденти також знизили свої оцінки щодо чисельності працівників на своїх підприємствах у найближчі 12 місяців: баланс відповідей склав "мінус" 4,4% (порівняно з "мінус" 0,6% у першому кварталі).

Згідно з попередніми даними, протягом перших шести місяців 2025 року в Україні закрили свою діяльність 157,6 тисячі фізичних осіб-підприємців, що на 20 тисяч перевищує кількість нових реєстрацій.

Читайте також