Більше впевненості – менше страху: Ключові настрої жінок в Україні на ринку праці.

Жінки в Україні все більше усвідомлюють свою цінність і силу — саме так можна охарактеризувати головну ідею цьогорічного, третього етапу спільного дослідження компаній Biasless і Gradus Research. З 2023 року щовесни проводиться опитування серед тисячі жінок з різних регіонів країни.
Співавторка: Євгенія Близнюк, СЕО та засновниця дослідницької компанії Gradus Research.
Ініціатива, яка спочатку була спрямована на вимірювання "стану самопочуття" жінок в Україні під час масштабного конфлікту, з часом перетворилася на інструмент, що відображає амбіції до лідерства, готовність боротися за свої права та виявляти потенціал для переходу до традиційно чоловічих професій.
Важлива я. Пріоритезація себе як новий вибір
Системна втома та вигоряння, гіперзавантаженість, тривалий стан невизначеності та погіршення самопочуття -- явища, які стали незмінним контекстом українок з 2022 року. Але цього року ми бачимо стрибок в кількості респонденток, що обрали піклування про власне здоров'я своїм топакцентом року (з 37% у 2023 році, до 45% у 2024 та 52% у 2025 році).
Готовність приймати на себе відповідальність.
Цікаво, що незважаючи на погіршення фізичного стану та зростаючу потребу інвестувати в своє здоров'я, українські жінки прагнуть взяти на себе більше відповідальності. 51% опитаних готові до нових викликів і бажають впливати на процеси, хоча водночас лише 46% висловлюють бажання зменшити свою участь. Порівняно з минулим роком, ці показники залишилися стабільними. Однак, враховуючи обставини війни та зростаюче навантаження, збереження цих показників можна вважати значним досягненням. Це ще один яскравий показник того, що жінки усвідомлюють важливість не просто бути учасницями змін, а активно їх ініціювати.
Відмінність між готовністю та бажанням можна розглядати через призму сексистських стереотипів, які досі впливають на повсякденне життя жінок в Україні.
Ці фактори є основою для ряду проблем, таких як "недостатня самовпевненість", "брак сміливості та рішучості" тощо. Вони відображаються в синдромі самозванки, коли успішні жінки сумніваються у своїх навичках і знаннях, вважаючи свої досягнення випадковістю замість результатом поєднання таланту, освіти та старанної праці.
Про фінанси, не знижуючи тону голосу.
Цього року ми отримали надзвичайно позитивні результати: 62% жінок, які взяли участь в опитуванні, зазначили, що фінансові чинники є головним стимулом для їх професійного розвитку. Це показник, який суттєво перевищує інші мотиватори і залишається ключовим фактором для представниць усіх п’яти вікових категорій, які ми досліджували.
Гроші "важать" аж у 62% мотивів для зростання, тоді як індикатори особистий розвиток і нові навички, гнучкість графіку та нові можливості коливаються навколо 30%.
Ця відповідь має величезне значення та обіцяє багато. Чому так? Тому що більшість жінок з дитинства виховували в дусі стриманості, навчали не бути занадто відвертими, не виділятися, "не просити, а очікувати, коли їх помітять і запропонують допомогу".
Жінки прагнуть отримувати достатню зарплату. Вони не лише усвідомлюють це, а й відкрито висловлюють свої бажання роботодавцям. Фінансова незалежність стає основою для більшого вибору та захищеності як для жінок, так і для їхніх дітей. Крім того, це є важливим кроком на шляху до досягнення гендерної рівності.
Жінки вже прийшли. Де всі інші?
Отже, "Пульс жіночого самопочуття - 2025" є відображенням змін у свідомості українських жінок стосовно своєї сили, а також перешкод і обмежуючих стереотипів, які їх оточують.
Українські жінки поступово переходять до нової стадії емансипації — це процес, який не є гучним або радикальним, а є спокійним та організованим, з акцентом на конкретні дії. Вони не просто вимагають змін — вони активно їх реалізують. Але для того, щоб досягнуті результати були стійкими, їхня впевненість повинна поєднатися з підтримкою з боку інституцій. Чим швидше це відбудеться, тим меншими будуть наші втрати. Адже дані досліджень свідчать про те, що сучасні жінки готові брати на себе відповідальність — як у фінансовому плані, так і в наданні можливостей.