Бик на TikTok: Оригінальні методи збору коштів для ЗСУ

Українці вражають креативністю, збираючи кошти на потреби Сил оборони. Давайте поділимося найцікавішими та найуспішнішими ініціативами!
Фінансування потреб Збройних Сил відбувається часом найнеочікуванішими способами. Усі звикли до шкільних ярмарків, благодійних аукціонів та зборів на "банку". Але іноді хтось вносить новий елемент, завдяки якому вдається зібрати мільйони гривень або навіть євро.
Відомий приклад: цілих 5,1 млн євро на боєприпаси ЗСУ зібрали у Словаччині. Ми через позицію її прем'єр-міністра Роберта Фіцо звикли думати, що словаки нашими проблемами не переймаються, а вони у відповідь на відмову уряду Словаччини приєднатися до чеської програми закупівлі розпочали кампанію збору коштів під гаслом "Якщо не хоче уряд, ми зробимо". Акція "Амуніція для України" мала вибуховий ефект, стала найбільшою краудфандинговою кампанією в історії Словаччини й зібрала з квітня 2024 року по лютий 2025-го суму, якої вистачило на 2700 снарядів, ще й на мінометні міни лишилося.
Що для іноземців - разова акція, те для українського суспільства - щоденний клопіт. Хтось робить лялечок на продаж, хтось смаколики пече. Але цим ідеї такої винахідливої творчої нації, як наша, не обмежуються.
Близько тижня тому під Києвом відгуляли весілля у кращих лемківських традиціях і з користю для Сил оборони. Наталія Прилуцька, волонтерка, тренер-реабілітолог і колишня бізнесвумен, що покинула власну справу заради громадської, вирішила побратися зі своїм обранцем - канадійцем Алексом, а принагідно влаштувати збір (сюжет про яскраву подію зняли журналісти ТСН). Дівчата з фольклорного гурту плели вінки, щоб за давньою лемківською традицією прикрасити ними святковий коровай і голови молодятам. Весільні рушники готували вибійкою - це така давня техніка декорування (фарба на тканину наноситься дерев'яними штампами), оздобили їх традиційними символами - дерево життя, дерево роду, півники, безконечники (вони ж на щастя-долю були вшиті і в одяг молодих). Весільне деревце обв'язували стрічками усі гості - щоб щасливим був шлюб. А всі подаровані гроші - близько 500 тис. грн - пара передала на ЗСУ: отак просто у ящик з-під набоїв донати і складали.
А весілля в лемківському стилі, оскільки Алекс є нащадком лемків, які були змушені залишити свою батьківщину під час неспокійних часів.
ПРИХОДЬ ДО СТАНУ ДОБРОЇ ФОРМИ!
Відомий чернівецький блогер Михайло Лебіга вкотре здивував: схуд у прямому ефірі, щоб зібрати понад 10,5 млн грн на FPV для військових. Хлопець влаштував безперервний стрім-марафон схуднення, що тривав майже 6 діб, і транслював усі свої дії. Анонсував свої наміри в Інстаграмі - мовляв, вестиме стрім, аж поки не схудне на сім кілограмів (усього важив 112,5 кг), а паралельно оголосив про відкриття збору для наших захисників.
Блогер вирішив встановити камери у своїй спальні, ванній, спортзалі та на кухні, щоб його підписники могли спостерігати за всім, що відбувається в його житті. Серед його гостей була співачка Анна Трінчер, з якою вони медитували, виконували йогу та проводили чайну церемонію. Ігор Лаченков також завітав до нього, і він був готовий жити в такому форматі тижнями, зустрічаючись з іншими блогерами, дотримуючись здорового харчування та тренуючись у спортзалі. Михайло поставив собі мету зібрати 5 мільйонів гривень, і вже через 25 хвилин після початку трансляції на його рахунку було понад мільйон. В результаті він перевершив свої сподівання, зібравши вдвічі більше, а також втратив 200 грамів ваги. Отримані кошти він передав виробнику українських дронів "Дикі шершні".
Ця благодійна акція стрімера не є першою в його кар'єрі. У липні 2023 року він провів п'ятогодинний стрім, під час якого вдалося зібрати понад 8 мільйонів гривень для придбання трьох безпілотників "Сич" для Головного управління розвідки Міністерства оборони. Через місяць він вирушив у віддалений ліс, щоб зібрати кошти на розмінування. Разом із блогером Андрієм Лузаном з проекту "Леви на джипі", вони піднялися на висоту 1250 метрів, де до найближчого населеного пункту було 1,5 години пішки, і залишалися там, поки не зібрали 1,2 мільйона гривень. У вересні того ж року його підписники зібрали 20 мільйонів гривень для банку monobank "За Лебіговича", голосуючи за вигаданого кандидата в TikTok-президенти на "виборчих дільницях".
ВСЯ ЭНЕРГИЯ - В НОГАХ
Стендап-комік з Одещини Марк Куцевалов - справжній ентузіаст "піших подорожей" та дорожніх експедиций, які він з успіхом демонструє своїм підписникам на Інстаграмі та Twitch. У 2022 році він здійснив вражаючий пішохідний маршрут протяжністю 850 км, що пройшов від Чорноморська до Карпат, а на День Незалежності підкорив Говерлу. Ця пригода дозволила йому зібрати три мільйони гривень, які були витрачені на придбання трьох автомобілів для екстреної медичної допомоги та позашляховика. Протягом усього шляху він активно транслював свої враження в прямому ефірі.
У грудні учасник "Ліги сміху" та реаліті-шоу "Пара на мільйон" розпочав свій "Космопохід" з Києва до Херсона, щоб зібрати 2 мільйони гривень на проєкт Starlink. Третій реаліті-похід відбувся восени: комік стартував з географічного центру Європи, що знаходиться у селі Ділове на Закарпатті, і йшов 62 дні, долаючи відстань до центру України – села Мар'янівка на Черкащині. Під час подорожі він пережив безліч пригод, здобув нових друзів і зібрав 10 мільйонів гривень на техніку для розмінування. Цього року Марк вирішив змінити фокус своєї діяльності і взимку оселився в лісі, присвятивши свій збір коштів на засоби радіоелектронної боротьби та розвідки. "Я живу в лісі, поки не зберу мільйон гривень. Допоможіть, будь ласка, я хочу додому, а ППО - РЕБи!" – написав Куцевалов у своїх соціальних мережах. Він протримався у січневому лісі 8 днів, знаходячись у гармонії з місцевими дикими кабанами та косулями, не забуваючи вести трансляції.
Порося, свиня та безпілотники
Говорячи про кабанів, варто згадати історію військового Максима Харківського, який зібрав понад 100 тисяч гривень для купівлі дронів для свого підрозділу. Йому вдалося це завдяки відеороликам, в яких головними героями стали бичок на ім'я Мартин і дика свиня Машка. Цих тварин він знайшов на передовій і вирішив врятувати, а потім використовувати у своїх проектах. Мартин з’явився на українських позиціях навесні 2023 року в Запорізькій області, коли ще лежав сніг, і до ворожих позицій залишалося всього 800 метрів. Бик довго блукав біля лінії фронту, а потім, дивом оминувши міни, знайшов шлях до людей. Максим забрав Мартина до свого дому, і дорогою знімав відео зі своїм новим "питомцем".
В осінній порі Максим та його друзі зустрілися з неймовірною пригодою — вони виявили дику свиню, яка отримала поранення від осколків. Максим вирішив допомогти тварині, вилікував її, дав ім'я Машка та перетворив на ще одну зірку TikTok. За лічені 5-6 трансляцій разом зі своїми новими підопічними він зумів зібрати 100 тисяч гривень на FPV для своїх побратимів.
Наразі Мартин і Машка мешкають у домі Максима, де їм забезпечено повний пансіон. Вони також заробляють на їжу завдяки своїм зйомкам, а їхні підписники піклуються про всіх їхніх потребах. Життя у них безтурботне, і якщо виникне потреба, вони завжди готові показати свої мордочки на камеру, щоб допомогти в добрих справах.
Десятирічний Сергій Мороз підкорює вулиці Чернігова та Прилук своїм співом, зібравши вже кілька мільйонів гривень на підтримку Збройних сил України. З весни 2022 року хлопець власноруч фінансує придбання спорядження та автомобілів для військових. Завдяки його талановитому голосу шість автомобілів вже знайшли своїх нових власників у різних підрозділах.
Почав свою діяльність відразу після завершення бойових дій на Чернігівщині. На ньому завжди помітна фірмова рожева панамка, схожа на ту, що носить фронтмен гурту "Калуш", а також велика колонка, яку подарували йому на день народження. Перші 64 тисячі гривень, зібрані завдяки концертам, хлопець передав фонду Сергія Притули, який використав ці кошти для ремонту підбитого російського танка. Відтоді про юнака знято багато репортажів, і Сергій, окрім грошей, збирає також тисячі лайків. Він виходить на вулиці в будь-яку погоду, якщо не оголошено повітряну тривогу. Має велику колекцію шевронів: "Коли виросту, покажу своїм дітям ці шеврони", - ділився артист із журналістами "Радіо Свобода". Планує виступати до самої перемоги.
Звичайна сім'я, звичайний побут, звичайні українські хлопці - Сергій та його молодший брат. Звичайна мама, що завжди підтримує свого сина, адже вже пройшло близько 300 днів його виступів, і Сергійко веде облік. "60% тих, хто проходить, роблять донати. Серед них є і діти, і пенсіонери, і військові," - поділилася вона в нещодавньому репортажі "Радіо Свобода".
Маленький волонтер вже встиг відвідати лікарні з "Культурним десантом" і пишається тим, що мав нагоду зустріти "Да Вінчі". Він також отримав знак "За сприяння війську" від Залужного. Наприкінці квітня, за запрошенням, як справжня зірка, він виконав гімн України перед футбольним поєдинком "Шахтар" - "Динамо" у Львові. У травні йому виповниться 11 років, і ми сподіваємося, що містяни, слухаючи його виступи в ці дні, гідно відзначать цього маленького героя.