Новини світу фінансів

Фінансові установи значно збільшили обсяги постачання готівкової валюти в Україну: причини стрімкого зростання на майже 70%.

Українські банки значно наростили обсяги імпорту готівкової іноземної валюти в Україну. За минулий рік цей показник зріс майже на 70%. Ця тенденція свідчить про зростаючий попит населення на іноземну валюту в банківських касах.

Отже, згідно з останніми даними, у грудні 2024 року українські банки підвищили загальний обсяг імпорту готівкової іноземної валюти на 7%, досягнувши 1,58 мільярда доларів. У цілому ж, за весь минулий рік, цей показник зріс на вражаючі 68,4%, становивши 15,9 мільярда гривень. Цю інформацію оприлюднив Національний банк України (НБУ) у своєму останньому звіті.

Як відомо, лише кілька українських банків має ліцензію НБУ на постачання іноземної банкноти. Та фактично займається цією діяльністю найбільший оператор цього ринку - Райффайзен Банк.

Згідно з інформацією Національного банку, минулого року наші фінансові установи значно збільшили імпорт євро — у 2,7 рази, досягнувши $4,2 млрд у доларовому еквіваленті. Частка європейської валюти в загальному обсязі готівкових поставок за рік піднялася з 16,2% до 26,4%.

Американського долара привезли на 49% більше -- на $11,7 млрд. Та його частка в загальному валютному імпорті за рік скоротилась з 82% до 73,4%.

В контексті річного аналізу, структура валютних надходжень в українських банках виглядає наступним чином:

Цікаво, що з трьох основних банківських металів (золото, срібло, платина) фінансові експерти імпортували лише золото, причому лише впродовж двох місяців (січень-лютий). Обсяги доставки були досить скромними - всього на $13,6 млн.

Якщо розглядати інші іноземні валюти, які були імпортовані минулого року, то варто зазначити польський злотий (в еквіваленті $14,9 млн), британський фунт стерлінгів (на суму $7 млн) та швейцарську крону (на $1,7 млн).

Нагадаємо, що в січні 2025 року українці встановили рекорд за 12 років з обсягу купівлі валюти. Згідно з інформацією Національного банку, протягом цього місяця населення продало комерційним банкам готівкову та безготівкову валюту на суму $1,411 млрд (в еквіваленті), в той час як купівля склала $2,891 млрд. Таким чином, чистий обсяг купівлі валюти досяг $1,48 млрд.

Українці не здійснювали таких великих закупівель іноземної валюти з листопада 2012 року, коли чистий обсяг купівлі склав $1,523 млрд. У січні 2025 року цей показник зріс на 13,6% у порівнянні з груднем 2024 року.

Як раніше інформував OBOZ.UA, Національний банк України значно посилив санкції для фінансових установ за порушення обмежень стосовно компаній та осіб, що підпадають під санкційні списки. Зокрема, максимальний розмір штрафу в таких випадках був підвищений у 100 разів — з 0,01% до 1% від статутного капіталу банку.

Читайте також