Новини світу фінансів

Банк Росії має намір заборонити громадянам країни використовувати "криптодолари".

Центробанк Росії готується посилити регулювання ринку криптовалют, щоб зачистити цифровий криптопростір РФ від іноземних стейблкоїнів, включно з USDT від компанії Tether.

На цю тему повідомляє видання The Moscow Times.

Згідно з проектом регуляції російського Центробанку, в Росії не буде дозволено використовувати іноземні цифрові активи, які були випущені в "недружніх" державах, а також ті, що під тиском таких країн блокують рахунки росіян.

У компанії-оператора USDT є можливість заблокувати активи будь-якого користувача на власний розсуд у будь-який момент. Tether регулярно блокує активи санкційних компаній та осіб із Росії після вимог американського Мінфіну.

Найуживанішою стала ситуація, що виникла у травні 2025 року, коли були заблоковані гаманці з USDT на суму 2,5 млрд рублів російської криптобіржі Garantex, яка опинилася під санкціями США та Євросоюзу. Американська влада звинуватила цю платформу у відмиванні коштів, підтримці злочинних угруповань та порушенні санкційних норм.

Член експертної ради з регулювання криптовалют та заступник голови громадської ради податкової служби Москви, Міхаїл Успенський, підкреслив, що USDT не відповідає новим вимогам, встановленим російським Центробанком, і, отже, не буде дозволено для використання на території Росії. Він також додав, що проект Центробанку Росії не забороняє застосування стейблкоїнів у міжнародних фінансових операціях.

Банк Росії не залишає фізичним особам жодних варіантів для придбання USDT. У своєму повідомленні регулятор також акцентував увагу на тому, що криптовалюти, які отримали схвалення в країні, зможуть купувати лише юридичні особи, що відповідають критеріям кваліфікованих інвесторів. Зазначене положення набуде чинності 26 травня 2025 року.

Раніше стало відомо, що уряд Росії планує створення нової криптовалютної біржі, яка буде орієнтована виключно на "суперкваліфікованих інвесторів" — осіб з надзвичайно високими доходами та значними активами.

У середині березня Центробанк Росії направив до уряду пакет пропозицій щодо регулювання ринку крипотвалют. Так, права на операції з криптовалютою зможуть отримати лише надбагаті громадяни, тоді як для решти, за задумом російського регулятора, на такі угоди слід запровадити заборону, а за її порушення - встановити покарання.

Раніше було оголошено, що в Росії розпочнеться створення реєстру "підозрілих" криптовалютних гаманців, що належать громадянам країни. У цей реєстр увійдуть "адреси-ідентифікатори цифрових валют", які надходитимуть від різних джерел, включаючи банківські установи, податкову службу, Міністерство внутрішніх справ РФ, розвідувальні органи та іноземні партнери.

На початку серпня минулого року президент Росії Владімір Путін підписав закони, які легалізують в Росії майнінг криптовалют та дозволяють міжнародні розрахунки за допомогою криптовалюти під контролем російського Центробанку.

У лютому цього року уповноважений президента України з питань санкційної політики Владислав Власюк заявив, що росіяни активно використовують криптовалюти для проведення розрахунків в обхід санкцій, найбільшу перевагу вони віддають токену USDT з прив'язкою до долара США, оборот якого у таких цілях оцінюється у 5-7 млрд USDT щомісячно.

Читайте також