51 фінансовий установу з санкціями: українських банкірів покарали за правопорушення - хто найбільше постраждав.
За підсумком 2024 року одразу 51 український банк сплатив штрафи та пені в різних розмірах і лише в десяти не зафіксували таких стягнень у балансах. Найбільші санкції застосувались до Комінбанку та державного Ощадбанку.
Так дані містяться в офіційній звітності, яку публікує Національний банк Україні (НБУ) на своєму сайті в розділі "Оборотно-сальдовий баланс банків". Так, до п'ятірки банків, що торік сплатили найбільші штрафи увійшли:
А в до топ-10 найбільших штрафників увійшли й інші структури - державний Приватбанк (13,7 млн грн сплаченої пені та штрафів) у тому числі, а також Універсалбанк (monobank) з 13,6 млн грн штрафів, що входить до лідерів роздрібного бізнесу. Хоча й суттєво зменшили виплати по покараннях у порівнянні з 2023 роком.
Якщо оцінювати динаміку приросту розміру сплачених штрафів у грошах, то можна виокремити Банк 3/4. Він збільшив суму сплачених покарань одразу на 28,1 млн грн (до 28,1 млн грн) після нульового показника до того, а ще РВС Банк -- на 20,7 млн грн (до 24,4 млн грн) та Банк Альянс -- на 15,5 млн грн (до 19,9 млн грн).
Найчастіше та в найбільшому розмірі банки зазвичай штрафує регулятор -- Національний банк, зокрема, за порушення в сфері фінансового моніторингу. Вже рідше карають податкові та інші державні органи.
Наприклад, згадуваний Комінбанк минулого року отримав два штрафи від Національного банку України у сфері фінансового моніторингу: у липні 2024 року на суму 31 млн грн, а в серпні — на 2 млн грн. Також за аналогічні порушення у фінансовому моніторингу державний Ощадбанк був оштрафований регулятором у травні на 33,8 млн грн.
Серед установ, які в 2024 році значно скоротили витрати на штрафи, варто відзначити Укрсиббанк, що знизив платежі на 99,9% (до 29 тисяч гривень), ПУМБ, який також зменшив їх на 99,9% (до 37 тисяч гривень), та Креді Агріколь Банк, що знизив свої штрафи на ті ж 99,9% (до 28 тисяч гривень). Крім того, є банки, які взагалі скасували штрафи.
За підсумками 2024 року жоден штраф не було сплачено такими банками:
У 2024 році загальна сума штрафів, сплачених банками, зменшилася в 2,3 рази, з 687,5 млн грн у 2023 році до 302,7 млн грн.
Згідно з інформацією, оприлюдненою OBOZ.UA, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) має намір реалізувати активи кількох банків, які перебувають у процесі ліквідації. Загальна стартова вартість усіх лотів становить 224 мільйони гривень.