Новини світу фінансів

23 мільярди гривень польській компанії на боєприпаси: ДПСУ відреагувала на резонанс, але не дала зрозумілих пояснень щодо 100% передоплати.

На початку грудня журналіст з видання "Гроші" Юрій Ніколов озвучив інформацію про "найзначнішу" одноразову шахрайську схему року, з якою йому довелося зіткнутися.

Отже, планується вивести 23 мільярди гривень за кордон через посередника, сплачуючи 100% вартості за зброю, яка досі не була представлена. Крім того, ціна на цю зброю явно завищена, і існує великий ризик, що ці мільярди можуть бути втрачені безповоротно. Після цього доведеться довгий час звертатися до міжнародних судів з проханням повернути кошти, а також продовжувати виконання вже давно прострочених угод. Це, власне, вже стало звичною практикою для працівників Міноборони Умєрова щодо контрактів Резнікова, - зазначив Ніколов.

12 грудня нардеп Ярослав Железняк опублікував відповідь на запит до Міноборони.

Згідно з отриманою ним інформацією, назва польської компанії -- PHULechmar Sp.z.o.o. Минуле керівництво "Агентства оборонних закупівель" (АОЗ) у грудні 2023-го вже укладало з нею контракт на закупівлю снарядів на 70,6 млн євро (це 3 млрд гривень). Снаряди вона не поставила. Однак в АОЗ за цей час змінили керівництво і жодних грошей "полякам" не заплатили.

В цілому, компанія PHULechmar Sp.z.o.o. надала АОЗ чотири комерційні пропозиції. Одна з АОЗ зверталася з проханням уточнити ціну, але протягом восьми місяців компанія так і не змогла надати відповідь.

"Про всі ці ризики з цією компанією знали (Безрукова доповідала), але все ж таки вирішили ось відправити 23 млрд і таким шляхом і з....стовідсотковим авансом", - написав нардеп.

Вже сьогодні, 13 грудня, Юрій Ніколов повідомив, що йому вдалось дізнатись, чому уряд з подачі Умєрова розпорядився віддати 23 мільярди гривень прикордонникам для укладання контракту з польською "прокладкою" в обхід АОЗ.

"Бо вона запропонувала набагато солодшу ціну для розпилу. Поляки у комерційній пропозиції запропонували ДПСУ 100 тисяч снарядів 152 мм калібру по ціні близько 3800 євро. "Агенція оборонних закупівель" має пропозицію в районі 2900 євро. Тобто навіть якщо "рога і копита" поставлять нам ці снаряди, то ми їм заплатимо зайвих 90 мільйонів євро тільки на маржі. 90 мільйонів євро - це чотири мільярди гривень", - написав Юрій Ніколов.

Зі свого боку, 13 грудня ДПСУ відреагувала на інформацію у медіа, однак не пояснила необхідність 100% передоплати.

Було зазначено, що Державна прикордонна служба є невід'ємною частиною Сил оборони України. Вона володіє сертифікатом другого рівня, що дозволяє їй здійснювати закупівлі озброєння та військової техніки. Крім того, служба має значний досвід у сфері закупівель та користується довірою постачальників озброєння.

В Державній прикордонній службі України спростовують твердження про те, що "все здійснюється без участі Міністерства оборони і має високі витрати".

"Ні, не в обхід і за максимально найнижчими ціновими пропозиціями... Ціна вартості боєприпасів одна з найнижчих.", - запевняють у відомстві. Крім того, перед прийняттям рішення про закупівлю представники ДПСУ обов'язково виїжджають на інспекцію залучаючи в тому числі представників ЗСУ.

"Компанія-посередник, яка представила свої пропозиції, має сертифікацію від НАТО. Вона володіє багаторічним досвідом на ринку. Протягом трьох років компанія активно співпрацює з Державною прикордонною службою України, зарекомендувавши себе як надійний постачальник. Всі контракти з ДПСУ виконуються вчасно, без затримок у доставці товарів. Крім того, компанія не має жодних заборгованостей перед Силами оборони України за виконані постачання", - зазначають у ДПСУ.

Також у ДПСУ заперечили, що фірма-посередник не має експортної ліцензії.

"Згідно з інформацією, наданою в відомстві, кожен договір на постачання озброєння і військової техніки вимагає наявності експортної ліцензії від компетентних державних установ в країнах, що здійснюють експорт."

Читайте також